GenelSektörel Haberler

Müşteri Deneyimi Odaklı Pazarlama

Hızla gelişen teknoloji, küresel pazarın kalabalıklaşması, tüketici davranışları ve alışkanlıkları, giderek artan rekabet gibi bir çok nedenden dolayı pazarlama anlayışı da başka yaklaşımları kapsayacak şekilde evriliyor.

Daha önce 2017 Pazarlama Trendleri başlıklı yazımızda, veri odaklı çalışma ve kişiselleştirilmiş pazarlamadan bahsetmiştik. Yine, dijital pazarlama kapsamında kişiselleştirilmiş e-mail marketing yapmaktan detaylı olarak söz ettik.

Aslında bunların tümü, markalar için bir zorunluluk haline gelmiş olan “Müşteri Deneyimi” pazarlamasına işaret ediyor. Gerek tüketicilere daha doğru şekilde ulaşmak, gerekse pazardaki rekabette geri kalmamak için artık hedef kitleye yaklaşma biçimi başka bir şekle bürünüyor.

Şüphesiz, pazarlama departmanları bir firma için çok önemli. Pazarlama departmanı çalışanlarının üzerindeki yük hayli fazla. İşte bu yükü akıllıca yönetebilmek ve aynı zamanda pazarlama faaliyetlerini daha verimli hale getirebilmek için, pazarlama çalışanlarının birer müşteri deneyimi uzmanı da olması gerekiyor.

Pazarlama uzmanının aynı zamanda iyi bir müşteri deneyimi uzmanı olması için sahip olması gereken özellikler nelerdir, biraz bunlardan bahsedelim.

Big Datayı Anlamak (Büyük Veri)

Müşteri deneyimi uzmanı olabilmek için, tüketicilerden gelen online – offline her türlü veriyi doğru değerlendirip anlamlandırılabilir senaryolar üretmek ve pazarlama stratejisini bu senaryolar ışığında geliştirmek gerekir. Doğru yöntemlerle doğru şekilde değerlendirilmiş veriler sayesinde isabetli pazarlama faaliyetleri sürdürmek mümkün hale geliyor.

Teknolojiyi Ne İçin Kullandığını İyi Anlamalı

Elbette tüketicilerden gelen milyonlarca verinin önemi büyük ve bu verileri hem toplarken, hem barındırırken, hem de değerlendirirken teknolojiden yararlanıyoruz. Ancak o demek değildir ki, birincil amacımız veri toplamak. Veri toplamayı araç yerine amaç edinirsek, veri çöplüğünden oluşan dev bir havuza sahip oluruz. Veriyi anlamlandırabilmek kadar, hangi verilerin toplanması gerektiğini de ayırt etmek gerekli.

Duygu Faktörü

Tüketicilerden gelen milyonlarca veri arasında sadece sayılar ve oranlar yok. aynı zamanda müşterilere ait duygular da mevcut; olumlu – olumsuz geri dönüşler, memnuniyet bildirimleri ve anketlerle alabileceğiniz diğer duygusal izler.

Pazarlama faaliyetlerinde verilerden faydalanmak kadar, müşterilerin duyguları olduğunu ve ve bu duygulardan da faydalanmak gerektiğini unutmamalıyız.

Peki Satıştan Sonra?

Müşteri deneyimi pazarlamasından bahsediyorsak, müşterilerle ilişkimizin alışverişi tamamlayıp işletmemizden ayrıldığı anda bitmediğini de göz önünde bulundurmak gerekli. Tüketici alışveriş yapmaya karar verir, alışveriş yapar ve alışverişle edindiği deneyim etkisi bitene kadar “firma – müşteri ilişkisi” devam eder. Satış sonrasında müşteri deneyimini takip etmek, tüketicilerin memnuniyetini artırmak ve beklentilerini anlamak için önemli bir süreçtir aslında.

Dijital Pazarlama

Sosyal medya ve diğer dijital kanallarda, tüketicilerin beklenti ve duygularını anlayan bir editörle gerçekleştirilen dijital içerik pazarlaması, markanızdan söz ettirmenin ötesinde, tüketicilerle doğrudan iletişim kurmak, tepkileri ölçmek ve beklentileri anlamak için <neredeyse> eşsiz bir kanal. Dijital faaliyetleriniz, sosyal medyada ürün fotoğrafı paylaşmaktan çok daha ötede bir amaca hizmet etmeli.

Dijital pazarlama hakkında yazdıklarımızı okumak için:

https://kozmetikpusula.com/category/dijital-pazarlama/

 

2 thoughts on “Müşteri Deneyimi Odaklı Pazarlama

  • Pazarlama deneyimine mahallemizdeki pastane firin isletmesinden ornek vereyim. Bundan 7-8 yil evvel is yapamamaktan devredilen firin cok iyi satis yapmaktadir. Nedeni ise her gelen musteriye guler yuz gosterilmesi ve hosgeldiniz denmesidir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir