DuyurularGenelMevzuat

Birleşik Krallık Yeni Ürün İşareti “UKCA”

UKCA (UK Conformity Assessed) işareti, Büyük Britanya’da (İngiltere, Galler ve İskoçya) piyasaya sürülen ürünler için kullanılan yeni bir Birleşik Krallık ürün işaretidir. Daha önce “yeni yaklaşım” ürünleri olarak bilinen CE işareti gerektiren çoğu ürünü kapsar.

Yeni UKCA işaretini kullanmanızın gerekli olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki bilgileri dikkate alabilirsiniz.

UKCA işareti, daha önce CE işaretine tabi olan çoğu ürün grubu için geçerlidir. Ayrıca daha önce “ters epsilon” işareti gerektiren aerosol ürünleri için de geçerlidir.

Karşılamanız gereken teknik gereksinimler ve uygunluğu göstermek için kullanılabilecek uygunluk değerlendirme süreçleri ve standartları büyük ölçüde CE işaretiyle aynıdır. UKCA işareti 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girmiş olup, işletmelere yeni gereksinimlere uyum sağlamaları için zaman tanımak adına 1 Ocak 2023’ye kadar süre verilmiştir.

  • UKCA işareti AB pazarında tanınmamaktadır.

UKCA işareti nasıl kullanılır?

Çoğu durumda, UKCA işaretini ürünün kendisine veya ambalajına uygulamanız gerekmektedir. Bazı durumlarda, kılavuzlara veya diğer destekleyici literatüre yerleştirme yapılabilmekte olup, bu, ürün için geçerli olan özel düzenlemelere bağlı olarak değişecektir.

  1. UKCA işareti, ürüne yapıştırdığınızda açıkça görülebilir ve okunabilir olmalıdır. Bu mümkün değilse, ambalaja (varsa) veya beraberindeki belgelere eklemelisiniz.
  2. UKCA işaretini iliştirirken, ürününüzün ilgili mevzuat gerekliliklerine uygunluğunun tüm sorumluluğunu üstlenirsiniz.
  3. UKCA işaretini yalnızca ilgili Birleşik Krallık mevzuatına uygunluğu göstermek için kullanmalısınız.
  4. Üçüncü şahısların UKCA işaretinin anlamını veya biçimini yanlış yorumlayabileceği herhangi bir işaret koymamalısınız.
  5. Ürüne UKCA işaretinin görünürlüğünü, okunabilirliğini veya anlamını etkileyen başka işaretler eklememelisiniz.
  6. İşaretinizin boyutunu küçültür veya büyütürseniz, UKCA işaretini oluşturan harfler aşağıda belirtilen versiyonla orantılı olmalıdır.
  • UKCA işaretinin yüksekliği en az 5 mm’dir.
  • UKCA işareti, görünür, okunaklı kaldığı ve gerekli oranları koruduğu sürece farklı biçimler alabilir (örneğin, rengin düz olması gerekmez).

Referans: https://www.gov.uk/guidance/using-the-ukca-marking#contents

One thought on “Birleşik Krallık Yeni Ürün İşareti “UKCA”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir