DuyurularMevzuat

Birleşik Krallık Hükümeti, CE işareti Kullanımının Süresiz Olarak Uzatıldığını Duyurdu!

İş ve Ticaret Bakanlığı (DBT) 1 Ağustos 2023 tarihinde, CE işaretinin tanınmasının süresiz olarak uzatılacağını ve CE işaretli ürünlerin bu tarihten sonra Büyük Britanya (İngiltere, Galler ve İskoçya)   pazarında satılmasına izin verileceğini duyurdu.

Bu güncelleme, İş ve Ticaret Bakanlığı’nın (DBT) kapsamına giren 18 düzenleme için geçerlidir.

İlgili kararın,  iş yüklerini hafifletmek, engelleri ve bürokrasiyi azaltarak ekonominin büyümesine yardımcı olmak için tasarlanmış daha geniş ve daha akıllı düzenlemeler paketinin bir parçası olduğu belirtilmiştir. Endüstri ile kapsamlı etkileşimin ardından, firmalar UKCA’ nın yanı sıra CE işaretini de kullanmaya devam edebilecektir. Hem Birleşik Krallık hem de AB pazarına ürün yerleştiren şirketler için uzatma, maliyetleri ve endüstri üzerindeki yükleri azaltarak çift markalama ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.

İngiltere’de satışa sunulan kozmetik aerosollerin ambalajları üzerinde ise UKCA işareti bulunması 31 Aralık 2024 tarihinden sonra zorunlu idi.  Bu işaret, aerosolün 2009 tarihli Aerosol Dispenserler Yönetmeliği gerekliliklerini karşıladığının kanıtıdır.

Alınan karar ile, kozmetik aerosollerin 31 Aralık 2024’ten sonra ters epsilon veya UKCA işaretini kullanmaya devam etmesine izin verilecektir.

https://www.gov.uk/government/news/uk-government-announces-extension-of-ce-mark-recognition-for-businesses

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir