DuyurularMevzuat

Birleşik Krallık, Bazı Endokrin Bozucular Hakkında Veri Çağrısı Başlattı!

Bir endokrin bozucu, endokrin sistemin fonksiyonlarını değiştiren ve sonuç olarak sağlam bir organizmada, onun soyunda veya (alt) popülasyonlarında olumsuz sağlık etkilerine neden olan eksojen bir madde veya karışımdır. Endokrin bozucuların vücudun endokrin (hormon) sistemi üzerinde zararlı etkileri olabilir. Hormonlar çok küçük miktarlarda ve belirli anlarda vücudun gelişimini, büyümesini, üremesini, metabolizmasını, bağışıklığını ve davranışını düzenlemek için harekete geçer. Endokrin bozucular doğal hormon sistemlerine müdahale eder ve sağlık üzerindeki etkileri, maruziyet sona erdikten çok sonra bile hissedilebilir.

Rahimdeki endokrin bozuculara maruz kalmanın yaşam boyu etkileri olabilir ve hatta gelecek nesil için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Endokrin bozucuların insan sağlığı ve çevre üzerindeki olası olumsuz etkileri konusunda dünya çapında artan bir endişe bulunmaktadır.

Ürün Güvenliği ve Standartları Ofisi (OPSS), akademi, kozmetik ürün üreticileri, tüketici dernekleri de dahil olmak üzere ilgili tüm tarafları, listedeki kozmetik içeriklerin güvenlik değerlendirmesine ilişkin her türlü bilimsel bilgiyi sunmaya davet etmektedir.

OPSS, endokrin bozucu özelliklerinden şüphelendiği bu bileşenlerin güvenliğini değerlendirmek istemektedir. Hamilelik döneminde ve çocukların kullanımı durumunda güvenlik ve maruz kalma tahminlerini destekleyecek ilgili verilerin sağlanması gerektiğini savunmaktadır.

Kimyasalların Listesi:

  1. Triclosan (CAS 3380-34-5)
  2. Triclocarban (CAS 101-20-2)
  3. 4-Methylbenzylidene camphor (CAS 36861-47-9 / 38102-62-4)
  4. Salicylic acid (CAS 69-72-7)
  5. Butylparaben (CAS 94-26-8)
  6. Methylparaben (CAS 99-76-3)

Son Başvuru Tarihi: 15 Aralık 2023

Ref: https://www.gov.uk/government/news/call-for-data-safety-of-cosmetic-ingredients

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir