DuyurularMevzuat

Fransız Mahkemesi, Green Dot Sembolü İle İlgili Alınan Kararı Durdurdu!

Yeşil Nokta ilk olarak 1990 – 1991 yıllarında Almanya’da Yeşil Nokta Sistemi olarak adlandırılan ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplama sistemine giren ambalajların belirlenmesi için kullanılmaya başlanmıştır.

Kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla 1995 yılında “Packaging Recovery Organization Europe – PRO Europe” kurulmuştur. PRO Europe, kar amacı gütmeksizin, bu ülkelerin geri kazanım sistemlerine, her ülkeden bir sistem olmak üzere, Yeşil Nokta lisansı kullanım hakkını vermektedir.

Bir ambalajın üzerinde yer alan “Yeşil Nokta” işareti, o ambalajlı ürünü piyasaya süren ekonomik işletmenin ambalaj atıklarının geri kazanımı ile ilgili yasal yükümlülüklerini yerine getirdiği ve geri dönüşüm sistemine maili katkı sağladığı anlamına gelmektedir.

ÇEVKO Vakfı, 2003 yılında PRO-Europe’la yaptığı sözleşme ile uluslararası “Yeşil Nokta” markasının Türkiye’deki kullanım hakkını elde etmiştir. ÇEVKO, Avrupa’da çok yaygın olan bu markayı ülkemizde de kullanmak isteyen piyasaya sürenlerle Yeşil Nokta Marka Alt Lisans Sözleşmesi yaparak kullandırmaktadır. Türkiye’de piyasaya sürülen Yeşil Noktalı ürünlerin sözleşme süreci için vakıf ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

İhracat gerçekleştirdiğiniz diğer ülkelerdeki ÇEVKO Vakfı benzeri diğer yetkili kuruluşlara;

https://www.pro-e.org/proe-members linkinden ulaşabilirsiniz.

Yeşil Nokta logosu yalnızca bir şirketin Yeşil Nokta planına katıldığını gösterir, paketin tamamen geri dönüştürülebilir olması şart değildir.

Bazı ülkelerde Green Dot zorunlu bir ticari markadır, yani piyasaya ilk paket koyan kişinin o ülkede Green Dot’u kullanmak için bir lisans ücreti ödemesi ve Green Dot’un paketlerinin üzerine basıldığından emin olması gerektiği anlamına gelir.

  • Green Dot® Sembolünün aşağıdaki ülkelerde görüntülenmesi zorunludur:
  1. Kıbrıs
  2. İspanya

Fransa, 1 Ocak 2021 tarihinde yayınladığı Kararname ile“Yeşil Nokta/Le Point Vert” sembolünü aşamalı olarak kaldıracağını duyurdu.

Satış ambalajlarının geri kazanılması, sınıflandırılması ve geri dönüştürülmesi için bir kuruluş tarafından finansmanı ifade eden Yeşil Nokta sembolünün ıskartaya çıkarılması kararı, sembolün geri dönüştürülebilirliği göstermediği, bunun yerine geri dönüşüm ücreti ödendiği için tüketiciler için kafa karıştırıcı olduğu iddiasının ardından alınmıştır.

Der Grüne Punkt GmbH ve PRO Europe s.r.l. bu kararnameyi protesto etmiş ve 2021’in başlarında Mahkeme’nin olağanüstü hal kararıyla bu uygulamayı başarılı bir şekilde durdurmuştur. Fransız Yüksek İdari Mahkemesi, Conseil d’État, “Yeşil Nokta” sembolü ile ilgili olarak nihai kararını verdi.

30 Haziran 2023 tarihinde, iki yıllık incelemenin ardından, Fransız Yüksek İdari Mahkemesi (Conseil d’État) Fransa’da “Yeşil Nokta” sembolünün kullanımının kısıtlanması ve cezalandırılmasına ilişkin kararnameleri iptal etme kararını açıkladı. https://www.conseil-etat.fr/fr/arianeweb/CE/decision/2023-06-30/449872

Yeşil Nokta sembolünün kullanımı bu nedenle Fransa’da isteğe bağlı olarak kalacak ve herhangi bir cezaya tabi olmayacaktır.

6 Temmuz 2023 tarih ve JORF n°0155’in 95 No.lu Metninde yer alan maddeler resmi olarak yürürlükten kaldırılmıştır. (https://www.legifrance.gouv.fr/jorf/id/JORFTEXT000047788176)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir