DuyurularGenelMevzuat

Kozmetik Ürünlerin İddialarına İlişkin Kılavuz Sürüm 4.0 Güncellemesi

Kozmetik üreticilerine, dağıtıcılarına, tanıtım yapanlara, mecra kuruluşları veya aracılarına, kozmetik ürünlerin iddialarında dikkat edilmesi gereken konularda yol göstermek amacıyla hazırlanmış olan bu kılavuz güncellendi.

İlgili kılavuza ‘İçermez’ ve ‘Hipoalerjenik’ iddiaları hakkında yeni 2 madde eklendi.

“İçermez” iddiaları

MADDE 12- (1) Kozmetik Yönetmeliği ile yasaklanmış olan bir bileşene ilişkin “içermez” ya da bu anlama gelen bir iddia kullanılmamalıdır. Örneğin “kortikosteroid içermez” ifadesi; kortikosteroidler hali hazırda Kozmetik Yönetmeliği ile yasaklanmış olduğu için ürüne ait bir özellik değil mevzuatın zarureti olduğundan uygun değildir.

(2) Kozmetik üründe bir grup maddenin (örneğin: koruyucular, boyar maddeler) bulunmadığına yönelik iddialar (örneğin; “koruyucu içermez” veya “boyar madde içermez”) varsa kozmetik ürün bu grup maddelerden hiçbirini içermemelidir. Spesifik bir bileşenin bulunmadığı iddia ediliyorsa bu bileşen üründe bulunmamalıdır ve bu bileşenin salımını yapan herhangi bir bileşen de üründe bulunmamalıdır. Örneğin “formaldehid içermez” iddiasına sahip olan bir ürün formaldehid içeremeyeceği gibi “formaldehid” salıveren “diazolidinil üre” gibi bir bileşenleri de içeremez.

(3) İlgili ürün grubunda ürünlerin yapısı itibariyle kullanılmayan bileşenler için “içermez” iddiası veya benzer anlamdaki iddiaların kullanılması uygun değildir. Örneğin yüksek oranda alkol içeren parfümlerde herhangi bir koruyucu (antimikrobiyal madde) ilavesi gerekmez bu nedenle “koruyucu içermez” iddiasında bulunulması uygun değildir.

(4) Bazı bileşenlerin ürünün formülasyonunda bulunmuyor olması o ürünle ilgili mutlak bir güvence iddiası veya imasının kullanılmasını sağlayamaz, örneğin ürünün “herhangi bir alerjik reaksiyona yol açma riski olmadığı” iddiası uygun değildir.

(5) Ürünün, birden fazla fonksiyonu olan bileşen/bileşenler içeriyor olması halinde ve bu fonksiyonlardan birinin ürününün “içermediği” iddia edilen bir fonksiyon olması halinde, bileşenlerin fonksiyonuna işaret eden “içermez” ya da benzer anlama gelecek bir iddia kullanılmamalıdır. Örneğin, ürünün içeriğinde diğer fonksiyonlarının yanında parfüm etkisi de gösteren bir bileşen olması halinde “parfüm içermez” iddiasının kullanılması uygun değildir.

(6) Yasal olarak kullanılan bir bileşen/bileşenlere ilişkin ürünlerin bu bileşeni/bileşenleri içermediği şeklindeki iddiaların kullanılması uygun değildir.

Hipoalerjenik İddiası

MADDE 13- (1) Hipoalerjenik iddiası, yalnızca ilgili ürünün alerjik potansiyelinin en aza indirilmiş olması durumunda kullanılabilir. Üreticinin bilimsel kanıta dayalı ve istatistiksel açıdan güvenilir verilerle (örneğin, pazarlama sonrası gözlem verilerinin gözden geçirilmesi vb.) ürünün çok düşük alerjik potansiyeli olduğunu doğrulayıp onaylayarak iddiayı destekleyecek kanıtları olmalıdır. Bu değerlendirme yeni veriler ışığında sürekli güncellenmelidir.

(2) Bir kozmetik ürünün “hipoalerjenik” olduğu iddia ediliyorsa; bilinen alerjenler veya prekürsörlerin, uluslararası kabul gören kaynaklar veya bilimsel yayınlarda “duyarlılaştırıcı”/ “cilt duyarlılaştırıcı” olarak tanımlanmış bileşenlerin, maddeler ve karışımlarla ilgili mevzuatta “cilt duyarlılaştırıcı” olarak sınıflandırılmış bileşenlerin veya duyarlılaştırıcı olup olmadığına ilişkin veri bulunmayan bileşenlerin kullanımından kaçınılmalıdır.

(3) “Hipoalerjenik” iddiası ürünün hiçbir şekilde alerji oluşturmayacağı güvencesini sağlamayacağı için ürünün alerji oluşturmayacağına ilişkin ifadelere yer verilmesi uygun değildir.

 

Kim. Gökçe Yirmibeş
Pim Grup Proje Uzmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir