DuyurularGenelSektörel Haberler

Avrupa’da Toplatılan Riskli Ürün Sayısı Arttı

Avrupa’daki kişisel bakım ve ev kimyasallarında risk bazlı geri çağırma sayısı, geçen yıla göre yaklaşık üçte ikilik bir artış göstererek 124’e yükseldi. Avrupa Birliği mevzuatına uymayan ya da risk teşkil eden ürünlerin denetiminde bir hızlı uyarı sistemi olan RAPEX sisteminde, bu ürün grubunda en sık geri çağrılan ürünler duş jeli, köpük ve sabun olarak tespit edildi.

Avrupa Birliği mevzuatına uymayan ya da risk teşkil eden ürünlerin denetiminde bir hızlı uyarı sistemi Rapex, gıda dışı ürünleri kapsıyor. Sistem, denetimler sırasında uyumsuzluk veya risk teşkil eden ürünlerin tüm AB üyelerine hızla duyurulması ve sonuç olarak riskli ürünün piyasadan toplanmasına dayalı bir sistem. RAPEX denetim bültenleri, haftalık raporlar halinde tüketiciye de duyuruluyor.

2015’de 76 ürün geri çağrıldı. 2016 yılında ise kozmetik, kişisel bakım ve ev kimyasalları grubunda 99 geri çağırma gerçekleşti ki bu gruptaki geri çağırma riskinin yüzde 80’ini kimyasal kaynaklı oldu. 2016 yılında AB pazarının RAPEX sisteminde geri çağrılan ürünlerin yüzde 6.5’ini kozmetik, kişisel bakım ve ev bakım ürünleri oluşturdu. Bu ürün grubunda en çok toplanan ürünler (yüzde 22) ABD’den gelirken onu sırasıyla yüzde 19 ve 16 ile Hindistan ve Çin takip etti.

Almanya en çok uyarı verilen ülke oldu. Mart ayında yayımlanan en yeni Rapex raporunda, ürünlerdeki tehlikeli kimyasalların, Avrupa pazarındaki sağlık ve güvenlik için ikinci büyük risk grubunu oluşturduğu ifade edildi.

Kaynak:AB.İMMİB.ORG.TR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir