GenelMevzuat

AB, Kozmetik Mevzuatında Yeni Sınırlamalar İçin Görüş Alıyor

o-Phenylphenol’ün endoktrin sistem üzerinde bozulmalara yol açtığına dair endişeler nedeniyle Avrupa Birliği yeni bir düzenleme yolunda. Şu anki sınırlaması %0,2 (fenol olarak) olan maddenin durulanmayan ürünlerde bu oranda kullanılmasının güvenli olmadığı ve düşürülmesi gerektiğine dair öneriyle birlikte tuzlarının da kullanımının yasaklanması gündemde.

Ek II, III ve V için sunulan yeni kozmetik düzenlemeler ise aşağıdaki gibi;

  •  o-Phenylphenol’ün durulanmayan ürünlerde kullanımına izin verilen maksimum miktarının %0.15’le sınırlandırılması. (Ek V).
  • Sodium o-phenylphenate, Potassium o-phenylphenate ve MEA o-phenylphenate hammaddelerinin kozmetik ürünlerde koruyucu olarak kullanımlarının yasaklanması. (Ek V).
  • Sodium o-phenylphenate, Potassium o-phenylphenate ve MEA o-phenylphenate hammaddelerinin kozmetik ürünlerde koruyucu fonksiyonu dışında kullanımlarının yasaklanması. (Ek II ve Ek III).

Avrupa Komisyonu, konuyla ilgili tarafları yeni sınırlamalar ve bunların yol açacağı olası ekonomik etkiler hakkındaki görüşlerini bildirmeye çağırıyor. Referanslarıyla birlikte ilgili hammadeler hakkındaki görüş ve yorum bildirim süreci 11 Nisanda başladı, 7 Temmuzda ise sona erecek.

http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/newsroom/cf/itemdetail.cfm item_id=9121

Kimyager Gökçe Yirmibeş

PİM Grup Proje Uzman Yardımcısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir