Kozmetik Ürünlerin İddialarına İlişkin Kılavuz Güncellendi

Kozmetik ve danışmanlık firmalarının görüşlerini alan Sağlık Bakanlığı tarafından yeni ambalaj tasarımının maliyetli oluşu ve piyasada bulunan kozmetik ürünlerin üzerinde tüketici tercihlerine göre satış politikası olarak “paraben içermez, fitalat içermez, alkol içermez, SLES, SLS, Boya içermez gibi ifadelerin yer almasının istenmesi sebebiyle E.396 sayılı Makam Oluru ile güncellenmiş olan Kozmetik Ürünlerin İddialarına İlişkin Kılavuz Sürüm 5.0 yürürülüğe girmiştir.

İçermez iddialarına ilişkin Madde 12’de yapılan bu değişiklik ile içermez iddialarının kozmetik ürün tanıtımlarında sorunsuz olarak kullanılabilmesinin önü açılmıştır.

 

“İçermez” iddiaları
MADDE 12 (5)

Kozmetik üründe belirli bileşeni/ bileşenleri içermediği iddia edilmesi durumunda ürün bileşiminde bu bileşen/bileşenlerin bulunmadığı TSE ISO IEC 17025 standartlarına haiz laboratuvardan alınacak söz konusu maddeyi/maddeleri içermediğine dair analiz raporunun başvuru aşamasında Kozmetik Ürün Dairesi Başkanlığı’na teslim edilmesi zorunludur. Söz konusu belgeyi teslim etmeyen veya içermediğini kanıtlamayanlar bu içermez iddiasını kullanamaz.

Ekleri görmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.