Sektörel Haberler

Dijital Reklam Harcamaları – 2016 İlk Yarı Raporu

İnteraktif Reklamcılar Derneği (İnteractive Advertising Bureau-IAB), 2016’nın ilk yarısını kapsayan dijital reklam harcamaları raporunu açıkladı.

IAB Türkiye sonuçlarına göre, bu yılın ilk yarısında dijital reklama yapılan yatırım, toplamda *927,6 Milyon TL’ye ulaşmış durumda. Bu rakam, aynı zamanda 2015 yılı dijital reklam harcamaları ilk yarısına göre %20 artış anlamına geliyor. Display reklam harcamaları ortalama %19 artışla 546 Milyon TL’yi bulurken, aynı kategorideki en büyük payı “Gösterim veya Tıklama Bazlı Ödeme Yapılan Reklamlar” alıyor.

Video Reklamlar Dikkat Çekiyor

Video tarafında ciddi bir büyüme söz konusu. Belirlenen rakamlara göre, video reklam için ayrılan toplam bütçe %50,2’lik bir büyüme göstererek 91,8 Milyon TL’ye, Native reklam hacmi de 26,5 Milyon TL’ye ulaşmış durumda.

Toplam dijital reklam yatırımlarının 144,6 Milyon TL’si display, arama motoru, ilan sayfaları, e-posta ve oyun içi reklamları dahil olmak üzere mobil platformlarda gerçekleşirken, 126,7 Milyon TL’lik boyuta ulaşan **sosyal medya reklamlarının %60’ı mobil cihazlarda yer alıyor.

 

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, 2016’yı çift haneli bir büyüme oranıyla kapatmanın mümkün olduğunu belirtti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir