Dijital Dünyada Tüketiciye Hitap Edebilmek

Kozmetik ürünlerde dijital pazarlama dediğimizde, ilk akla gelen, ürünlerin sosyal medyada tanıtılması olabilir. Yanlış olmamakla beraber, aslında günümüz dijital pazarlama yöntemleri çok daha kompleks bir yapıya sahip. İnternet ve sosyal medya, en az kozmetik sektörü kadar hızlı gelişen, kendi içinde farklı dinamikleri olan bir kanallar bütünüdür. Ve baktığınızda, aslında günümüzde bu kanallara adapte olmayı gerektiren bir dijital dönüşüm süreci içindeyiz ve bu süreç kaçınılmaz bir gerçekliği barındırıyor: Markalar bu dönüşüme ayak uydurmak zorunda. Bugün bu zorunluluğu hissetmiyorsanız da, yarın hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

Amazon.com kurucusu Jeff Bezos’un şu meşhur sözünü duymuş olabilirsiniz:

Gerçek hayatta bir müşteriyi memnun edemediğinizde, bunu 6 arkadaşına anlatır. Dijital dünyada bir müşteriyi memnun edemediğinizde, bunu 6000 kişiye anlatır.

Çok doğru bir yaklaşım olmakla beraber, Türkiye şartlarında çok da iyimser bir yaklaşım. Zira Türkiye’deki tüketicilerin büyük kısmı hayli acımasız ve şikayet etme alışkanlığı çok yaygın. Tabi, işin olumsuz yönleri bir yana, aynı önem derecesinde olumlu tarafları da var. Bu yazımızda, olumlu taraflarında faydalanabilmek adına, internetteki tüketiciyi anlamaktan, beklentilerine cevap verebilmek adına tüketici profillerini incelemekten bahsedeceğiz.

Hangi Tüketici?

Dijital dünya öyle bir ortam ki, karşınızda kim olduğunu kestirmek neredeyse imkansız. Düşünsenize, karşınızda bir tüketici var. bu tüketici, iş yerinde farklı, arkadaşlarıyla farklı, maç izlerken farklı, evde bilgisayar başına geçtiğinde farklı bir insan aslında. Peki karşınızda, klavyenin başında oturan tüketici kim? Ofiste sessiz, sakin işiyle meşgul olan x hanım mı, evde sevdiği takımın maçını izlerken küfür kıyamet heyecanlanan x hanım mı, bilgisayar başında makyajı çıkmış, üzerinde pijama, ev hali x hanım mı, anne x Hanım mı?

Kısacası, mağazanıza gelen x Hanım’la, evde bilgisayar başında oturan x Hanım aslında aynı kişi değil. Peki siz, pazarlama stratejinizin neticesi olarak hangi x Hanım’ı ikna etmek ve ürün satmak istiyorsunuz?

Tüketici Kaygıları

Hangi tüketici derken, bir de genel-geçer tüketici profilleri ve karşılaştıkları ticari bir manzara var. Kabaca bahsedecek olursak, aşağıda sıralayacağımız pazar ve tüketici grupları, hedef kitleyi anlamak ve aynı dilden konuşabilmek adına markalar için ciddi önem teşkil ediyor.

1) Farklı markalara ait, birbirine benzeyen ve benzemeyen geniş bir ürün yelpazesi var,

2) Bu ürünler arasında, kalite bakımından farklı olan ve olmayan ürünler var,

3) Ürünler arasında fiyat açısından birbirine yakın olan ve olmayan ürünler var,

4) Kaçak, taklit, merdiven altı üretilen, pazarı ve tüketicinin kafasını bulandıran ürünler var,

5) Yanıltıcı sloganlarla, tüketiciyi yönlendiren markalar var

Buraya kocaman bir + koyalım;

1) Ne aradığını bilen ve bilmeyen tüketici var,

2) Neye ihtiyacı olduğunu bilmeyen tüketici var,

3) Birçok üründen memnun kalmamış, şüpheci tüketici var,

4) Memnuniyeti sonucu birkaç rakip markaya alışmış tüketici var,

5) Aldığı ürünün faydasından, içeriğinden, internette göründüğü gibi bir ürüne sahip olup olmayacağından şüphe duyan tüketici var,

Bir + daha ekleyelim;

1) On-line alışveriş yapmayan, kredi kartı kullanmayı tercih etmeyen tüketici var,

2) Düzenli olarak on-line/off-line alışveriş yapmaya alışık tüketici var,

Ve son olarak;

1) Erkek tüketici var,

2) Kadın tüketici var.

 

Aslına bakarsanız, hemen her sektör için geçerli olan bu manzara, gerçek bir kaos ortamını andırıyor. Büyük, gürültülü, kalabalık bir kaos.

Peki bu kaosun içinde, kozmetik markaları kendi sesini nasıl duyuracak, potansiyel müşterilerine nasıl ulaşacak, sorulması gereken soru ve gerçek pazarlamanın başladığı nokta tam olarak bu.

Bir sonraki  “Kozmetik Pazarında Farklılaşmak” başlıklı yazımızda konuya kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.