DuyurularMevzuat

Fransız Gıda, Çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (ANSES), Octocrylene Hammaddesinin Yasaklanmasını Talep Etti!

Kozmetik ürünlerde, kimyasal adı 2-Cyano-3,3-diphenyl acrylic acid, 2-ethylhexyl ester olan Octocrylene (CAS No 6197-30-4, EC No 228-250-8) bileşeni şu anda UV filtre olarak düzenlenmektedir.

Octocrylene, 1994 yılında SCCP’ den bir güvenlik değerlendirmesine tabi tutulmuştur ve burada SCCP, Octocrylene’in toksik olmadığı, tahriş edici olmadığı ve hassaslaştırıcı olmadığı sonucuna varmıştır (SCCP, 1994).

Ekim 1998’de Avrupa Parlamentosu, Komisyonu, endokrin bozucular (ED’ler) konusunda harekete geçmeye çağıran bir kararı kabul etti. Akabinde, 16 Mayıs -15 Ekim 2021’de SCCS, değerlendirme için daha yüksek önceliği hak eden 14 madde (Grup A) hakkında veri için ilk halka açık çağrıyı başlattı. 

Komisyon, sağlanan bilgiler ışığında SCCS’ den Grup A listesinde yer alan Octocrylene üzerinde bir güvenlik değerlendirmesi yapmasını talep etmiş ve yapılan çalışmalar sonrası hammaddenin sınırlamasında kısıtlamaya gidilmiştir.

Yeni Sınırlama (EK VI/10):

Tüm bu gelişmelerden sonra, Fransız Gıda, Çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (ANSES), çevre üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle birçok güneş kreminde bulunan kimyasal bir bileşik olan Octocrylene’in kullanımının yasaklanmasını tavsiye etti.

Fransız Güzellik İşletmeleri Federasyonu (FEBEA), Octocrylene’in güvenliğinin zaten SCCS tarafından değerlendirildiğini savunmakta ve mercan resiflerinin ağartmasının esas olarak küresel ısınmadan kaynaklanan artan okyanus sıcaklıklarından kaynaklandığını belirterek, çevresel etkisi iddiasına itiraz etmektedir.

Bu sorunu çözmek adına kozmetik endüstrisi, deniz ortamlarının güneşten koruyuculara maruz kalması için standart bir hesaplama modeli geliştirmek üzere Uluslararası Kozmetik Güvenliği İşbirliği (ICCS) bünyesinde çalışmaktadır. Modelin 2023 yılı sonuna kadar tamamlanması ve kozmetik markaları, araştırma kuruluşları ve ajanslar dahil tüm paydaşların kullanımına sunulması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir