Her Seride Mikrobiyobilojik Analiz Yapma Gerekliliği

Mikrobiyolojik kontroller kozmetik ürünler için temel bir kalite göstergesi ve zorunlu olan analizlerdir.

Kozmetik ürün ve nihai formülasyondaki her bir bileşenin, özellikle göz çevresi ürünleri, mukoz membrana uygulanan ürünler, hasarlı cilt üzerine uygulanan ürünler, 3 yaş altı çocuklarda kullanılan ürünler, yaşlılar için olan ürünler ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde kullanılan ürünler olmak üzere mikrobiyolojik özellikleri dikkatle incelenmelidir.

Üretim ve dolum prosedürleri her seferinde aynı olsa da öngörülemeyen hususlar (hammadde / ekipman / personel / alan  vb.) sebebiyle her seferinde aynı mikrobiyolojik  kalitede ürün elde edilemeyebilir. Ürünün kalitesini ve tüketicinin güvenliğini sağlamak için, piyasaya çıkacak olan bitmiş ürünün her üretim serisi için rutin mikrobiyolojik analizinin yapılması gerekir. İncelenen parametreler, kullanılan kriterler ve yöntemler ve her seri için elde edilen sonuçlar uygun şekilde raporlanmalı ve ürün bilgi dosyası bu bağlamda her yeni üretim sonrasında güncellenmelidir.

Kozmetik üreticisi, İyi İmalat Uygulamalarına ve Mikrobiyolojik Kalite Yönetimine uyarak cihaz ve malzemelerin temiz, ürünlerin patolojik mikroorganizmasız olmasını sağlamalı, özel temizleme, sanitasyon ve kontrol prosedürlerini tanımlayarak takip etmelidir. Prosedürler ayrıca hammaddenin, dökme/yığın (bulk) ve bitmiş ürünlerin, paketlemede kullanılan malzemelerin, personelin, ekipmanın, hazırlık ve depolama odalarının mikrobiyolojik kontrolünü içermelidir.

Mikrobiyolojik olarak uygun olmayan ürünler tespiti halinde Bakanlığın web sitesinde duyurulmakta ve toplatmanın yanısıra 50.000 TL para cezası şeklinde idari yaptırım uygulanmaktadır.

Bakılması gereken parametreler aşağıdaki gibidir;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir