DuyurularGenelMevzuatSektörel Haberler

Kozmetik Kongresi’nin 3. Gününden Önemli Notlar

Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi’nin üçüncü günü “Sektörel Değerlendirme Paneli” ile son buldu. Soru cevap şeklinde gerçekleştirilen bu son oturumda TİTCK Kozmetik Denetim Dairesi ve Kozmetik Ürünler Dairesi birim sorumluları sahnedeki yerlerini alarak sektörün sorunlarını dinleyip, cevapladı.

Soru: Formül değişiklikleri majör olduğu için yeni barkod ile bildirim yapmak zorunda kalıyoruz, ithalatçı firmalar için çok zor oluyor? Bir değişiklik söz konusu olabilir mi?
Cevap: Formül değişikliği yeni bir ürün ortaya çıkarıyor bu sebeple yeni barkod alınması gerekiyor. Bu konuda açıklamalarımızı yaptık değişiklik olmayacak. Yine de talebinizi tekrar değerlendirmek için not alıyoruz.

Soru: İçermez iddiaları diğer beyan olarak mı yükleyelim? Ürün bilgi dosyasında bulundurulması yeterli mi?
Cevap: ÜTS’ye diğer beyanlar kısmından yüklerseniz biz görmüş oluruz. Aksi halde denetim gerçekleşene kadar biz görmemiş olacağız.

Soru: ÜTS bildirimlerinde ücretlendirme nasıl olacak? Değişiklik ve eksiklik güncellemelerinde de ücret alınacak mı? Yeni yönetmelik taslağında da var. Nasıl ilerlenecek?
Cevap: Ücretlendirme konusu henüz kesinleşmedi. Netleştiğinde duyuracağız. Onun dışında mevzuat taslağımız görüşe sunuldu. Bazı maddelerde görüşlerinize istinaden değişikler de yapıyoruz, hem sizi mağdur etmemeye, hem de insan sağlığını gözetlemeye çalışarak uygun şekilde değiştirmeye çalışıyoruz.

Soru: Burada bulunan firmaların hepsi kayıtlı ve mevzuata uygun hareket etmeye çalışan firmalar iken, kayıt dışı devam eden çok firma var. Bu firmalara karşı yapılan çalışmalar var mı?
Cevap: Denetim planlarımız elimizde var. Elimizdeki insan gücüyle ulaşabildiğimiz kadar üretim yeri ve ithalatçıya ulaşmaya çalışıyoruz. Kayıt dışı firmalara ulaşacak doneler elimizde olmadığından bu konuda sizlerin ve tüketicilerin bildirmelerine ihtiyacımız var.

Soru: İçermez iddiaları için analiz yaptırabileceğimiz laboratuvarların listesini paylaşabilir misiniz?
Cevap: ISO 17025 koşullarına uygun çalışan tüm laboratuvarlarla çalışabilirsiniz. Akredite olmak zorunda değil.

Soru: Mobil ÜTS’den satın almacıların haberi olsa onlara da tanıtım yapılsa daha yararlı olmaz mı? Bildirimsiz ürün satışı yapan yerlere de bir yaptırım olabilir mi?
Cevap: Kozmetik ürünlerin satılacağı yerlerle ilgili hukuki düzenleme yok. Kozmetik ürünler her yerde satılabildiği için çok da mümkün değil. Eğer bu durum kabahat kapsamına alınırsa böyle bir değerlendirme yapılabilir. Fakat şu an için kanunu başka türlü yorumlama durumumuz yok. ÜTS tarafında ise şimdiye dek sadece bildirimi yapılan ürünler şikayet edilebiliyordu. Bildirimsiz ürünler içinde şikayet alabilmek için sistemde bir geliştirme yapılması planlanıyor.

Soru: Kayıt dışı üretimi önleyemiyoruz, o halde kayıtlı firma ürünlerini ön plana çıkarmak için bir şey yapılamaz mı? Etikette ambalajda bunu belirtmek gibi.
Cevap: Hüküm çok açık Bakanlığın ismi kullanılamaz. Değişiklik olmadığı sürece yapılacak bir şey yok. Biz kendi kurumumuzdan GMP sertifikası almış firmaların listesini web sitemizde paylaşıyoruz. Biz olabildiğince iyi çalışan arkadaşlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz. Elimizden gelen maksimum çalışma bu.

Sağlık beyanlarıyla ilgili ekibimiz sürekli olarak televizyonları, internet sitelerini tarıyorlar, özellikle sağlık beyanıyla ilgili ifadeler görülünce gereken işlemleri uygulamaya çalışıyorlar. Uygunsuz ifadeler görüldüğünde gerekli denetimler yapılıyor. Bakanlığın belirlediği insan gücü var bu insan gücüyle her yere ulaşamıyoruz sizin de yardımlarınızın devamını bekliyoruz.

Soru: İçermez iddiası olan bildirimi daha önceden yapılmış olan ürünler piyasada çok fazla bulunuyor. Denetçiler bununla ilgili bir inceleme yapacak mı? Bu testler ürün bilgi dosyalarında saklanması gereken dokümanlardır. Bu konuyla ilgili çalışma söz konusu mudur?
Cevap: Zaten denetimler sırasında etiketlerdeki her türlü ifade denetleniyor ve kanıtların ürün bilgi dosyasında olmasını istiyoruz, kanıtlar yoksa ıslahını istiyoruz. Bu gibi çalışmalarımız aynı şekilde hız kesmeden devam edecektir.

Soru: Analizi yapılsa bile mevzuatlara uygun bir hammaddenin içermez iddiası ile etikette belirtilmesinin haksız rekabete yol açmıyor mu?
Cevap: Hali hazırda kozmetik ürünlerde yasaklı olan maddelerin etikette içermez iddiası ile verilmesine izin verilmiyor. Ancak mevzuata uygun olsa da tüketicinin örneğin alkol içermeyen bir ürün kullanma tercihini göz önünde bulundurmalıyız.

Parabenlerde ise durum biraz farklı. Yasaklı olan bir grubu zaten var, yasaklı olmayan grubun da çok sağlıklı olmadığı, östrojen veya diğer hormon bozucu etkileri olduğuna dair etkilerinin olduğu çalışmalar var. AB’de Temmuz 2019 itibaren paraben içermez ibaresi yazmayacak, biz opsiyon uygulayıp bu kararı erkenden uygulamıştık ancak üreticilerin talepleri üzerine kılavuzu güncelledik.

Yurt dışından gelen ürünlerle rekabet edemiyoruz şeklinde üreticilerden geri bildirim olduğu için yazılmasına, kanıtlandığı sürece müsaade ediyoruz. Sağlık bakanlığı dışında Ticaret Bakanlığı ve rekabet kurulunun da denetçileri televizyondaki, internetteki her reklamın ve ürünlerin üzerindeki ibarelerin kanıtlanabilir olmasını istiyorlar. Eğer herkes biz yazmayacağız analiz raporuna gerek yok derse biz yine güncelleme yaparız.

Soru: Avrupa’da paraben içermez iddiası yasaklanacak burada bir tezatlık yok mu? Mevzuata uygunluğu açısından Avrupa’yı örnek alıyoruz, benzer çalışmalara çeviriyoruz ama bir tezatlık yok mu?
Cevap: Avrupa’da da evet içermez iddiaları kullanılsın istenmiyor ancak bununla ilgili yasal bir yaptırımdan da bahsedilmiyor. Yalnızca yol gösterici ve yasal bağlayıcılığı olmayan bir kılavuz var.

Ayrıca bizler yurt dışından gelen ürünlerin özellikle stabilitelerinin bozulma ihtimaline karşın burada açılarak müdahale edilmesini doğru bulmuyoruz. Bu tip iddialar birçok ülkede sıklıkla kulanıldığından bizlerde kılavuzlarımızı mümkün olduğunda onlara uydurmaya çalışıyoruz. İleride bütün Türkiye’deki tüm üreticilerimiz ve ithalatçılarımız derlerse ki biz bu ifadeleri zaten koymak istemiyoruz, ancak o zaman kurallarımızı tekrar gözden geçirebiliriz.

Soru: Çalışma açısından denetim dairesi ile bildirim dairesi arasında bir iletişim var mıdır? Denetmen geliyor, uygun olduğu görülüyor, ancak daha sonra bildirim dairesinden ürün bildiriminin değerlendirmesi bittiğinde eksiklik gelebiliyor. Bu durumda bu iletişim nasıl değerlendirilebilir?
Cevap: Tabi ki denetim dairesi ile bildirim dairesi işbirliği halinde ancak işlemleri ayrı olarak yürütülüyor. Denetime gidildiğinde ürün bilgi dosyasının ve GMP’ye uygunluğunun sağlandığı görülmüştür, denetim uygun geçmiştir ancak etiket uygun değildir ve bildirim sırasında güncellenmiştir. Firma denetimi ile bildirimi ayrı tutmak lazım. Denetime gittiğimizde sağlık iddiası gördüğümüzde insiyatif alıp değiştirin diyebiliyoruz fakat bildirime eski haliyle de yüklenebiliyor.

Soru: İçermez iddialarının kabul edilmesi sonrası etikette değişikliğe gidilmesi gerekecek, değişikliğe açabilir misiniz?
Cevap: Evrak inceleme sonuçlandığında zaten ambalaj güncellemesi yapabiliyorsunuz. Sadece majör değişikliklere izin vermiyor sistem.

Soru: TOBB ‘da yapılan toplantı da ÜTS’de ki majör-minör güncelleme ayrımının tekrar değerlendirilebilceği hakkında görüşülmüştü. Bununla ilgili bir gelişme var mıdır?
Cevap: Bu konudaki kafa karışıklığının farkındayız ve kendi aramızda değerlendiriyoruz. Sonuçlandığında duyuracağız.

Soru: Bine yakın ÜTS bildirimiz var, şirket unvanımız değişti. Tekrar yapmak zorundayız ve ücretli olacak. Nasıl yol alabiliriz?
Cevap: Ürünlerin ambalajında yönetmelik gereği değişiklik yapınca bildirmek zorundasınız, ÜTS’ye bildirimleri tek tek güncellemek zorundasınız.

Soru: Fason üreticisiyim bana bir ürün geldi, saç çıkartma iddiası var ama üründe etiket, içerik, bilgi yok. Kayıt dışı firmaları denetliyor musunuz?
Cevap: Kayıt dışı firmanın bize bilgisi gelmediği sürece bizim bunu bilip denetlememizin imkanı yok.

Saç çıkarıcı ürünler kozmetik değil, onlar ruhsatsız ilaçtır. Bunun denetimini ilaç denetimi olarak arkadaşlar da yapıyorlar. Eğer kozmetik bir ürünse işlemlerini biz yapıyoruz.

Ürün denetmenlerinin beşi sadece şikayetler ve ihbarlarla ilgileniyorlar. Sizden ihbar ve şikayetlerinizi bekliyoruz. Fason üretimi yapıyorsanız da mutlaka ürettiğiniz firmaların kayıtlı olup olmadığını kontrol edin ve bildiriminizi yapın ki ceza durumları söz konusu olmasın.

Eğer şikayette bulunursanız sizin bilgileriniz bizde gizli kalıyor. Gizli bildirim de yapabilirsiniz, bizim denetim yapabilmemiz için yeterli ve doğru bilgi verdiğinizde biz denetim yaparız.

CİMER, SABİM, İlçe Sağlık, ÜTS Mobil üzerinden doğru bildirim yapıldığı takdirde denetim yapılır. Burada yapılan şikayetlerinizi sistemler üzerinden de bildirirseniz kayıt dışı üreticilerin önüne geçebiliriz.

Soru: Şikayet sırasında size hangi bilgileri vermeliyiz?
Cevap: Şikayet konusunda bizim açımızdan gerek firma olsun, gerek vatandaş olsun hepsi öncelikle hepsi iddiadır. O yüzden firmanın veya vatandaşın bize o firmayla ilgili ulaşabildiği tüm veriyi göndermesi lazım. Şikayetlerin kayda değer olması için firma adı ve adresi, ürünün adı, etiketi, ambalajı, varsa internet sitesi bilgisini paylaşın ki bizler üreticiye ulaşabilelim. Satış yerini de bildirebilirsiniz. Yeter ki denetim başlatabilecek nitelikte ve ciddiyette bilgiler olsun.

Soru: Bakanlıktan gelen resmi yazılara cevap vermek için bir süre var mı?
Cevap: Savunmayla ilgili açıklama istediğimizde on gün süre olur. Test yapılması gereken bir eksiklikse testin tamamlanma sürecini bekleriz ama iletişimde olmakta fayda var. Sürekli güncellemeyle süreci daha sağlıklı yönetebiliriz.

Soru: Bazı firmalar etiketteki sağlık beyanı yüzünden şikayet ediliyor, şikayetten sonra ceza da alıyor ama piyasada hala bu ürün var, bu durumda nasıl ilerlemeliyiz?
Cevap: Sağlık beyanı varsa ıslah amaçlı geri çekme yaptırılır, fatura kayıtlarına bakılır. Bazı firmaların fatura dağıtım kayıtları olmuyor ve durum geri çekme durumunda da sıkıntı yaratabiliyor. Bunlarla ilgili 81 il ile koordinasyonlu olarak yazılarımızı gönderiyoruz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız bildirmenizde fayda olacaktır. Biz de işlemi tekrar ettirebiliriz. Eğer bahsedilen internet sitesi ise zaten böyle bir durumda hemen erişime kapatılıyor.

Soru: Aynı ürün için iki farklı barkodla yapılan bildirimlerden birine uygunluk veriliyor, diğerine eksiklik geliyor. Bunu nasıl çözebiliriz?
Cevap: İki barkodu da yazarak dilekçe ile yazarsanız biz tekrar değerlendiririz gözümüzden kaçan şeyler olabiliyor. Belki bildirimler sırasında birinin adı veya nominal miktarı da yanlış girilmiş olabilir. Bu gibi durumlarda güncellemelere beyan yükleyerek bizi bilgilendirebilirsiniz.

Soru: Kozmetik bir markete gidilip bir ürün alınıp kaydı var mı diye bakılıyor mu veya ürün denetimi yapılıyor mu?
Cevap: Tercihimiz üretim yeri ve ithalatçı adreslerinin denetimi ve kontrolüdür. Dönem dönem de satış yapılan yerlerde denetimler yapıyoruz. Ama satış yerlerinin kontrolü biraz daha ikinci planda kalıyor.

Soru: İhracat sertifikası için yeni güncelleme sonrasında set başvurusu yapamayacak mıyız?
Cevap: Düzenlemeden sonra bu durum fark edildi, eğer bu sorun olursa tekrardan TUBITAK’tan bir düzenleme talep ederiz. Belki set ve tekli ürünlerin ihracat başvuruları ayrı ayrı yapılacak şekilde düzenlenebilir.

Soru: İthal ve imal ürünleri için zaten ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekirken set ürünleri içinde bunu farklılaştırmak üreticiye fazladan bir ödeme yansıtacaktır. Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum.
Cevap: Haklısınız, düzeltilmesi gerektiğini biz de düşünüyoruz ancak nasıl düzenleneceği konusunda konuşulması gerekir.

Soru: İhracat sertifikası başvurularında girilen ülke bilgisi nedeniyle de her ülke için ayrı sertifika mı alınması gerekiyor?
Cevap: Ülkeleri sorgulamamızın tek amacı ihracat verilerini alabilmek, sertifikalarda ülke adı bulunmayacak.  Olasılığınız olduğu ülkeleri yazarsanız, bizler sadece kozmetik ihracatımızın hangi ülkelere yapıldığını takip etmek istiyoruz.

Soru: ÜTS Mobil üzerinden şikayet oluşturmak istediğimde uygulama beni ana sayfaya yönlendiriyor?
Cevap: Evet, ÜTS ana sayfaya yönlendiriyor şikayet bölümünden e-devlet şifresi olan herkes ÜTS’ye şikayette bulunabilir.

Soru: Aynı ürün için sadece firma isimleri değiştirilerek, 3 farklı firma üzerinden bildirimde bulunduk. A firması kayda alındı, B firması eksiklik olarak döndü, C firmasında uygunsuz bulundu?  Bu konu neden kaynaklıyor olabilir?
Cevap: Farklı yorumlamalar olabiliyor tabi ki. Böyle bir durumda bize bildirirseniz ortak bir değerlendirme yapılmasını sağlayabiliriz.

Soru: SABİM üzerinden ihbar ve şikayetlerimizi nasıl takip edebiliriz, geri dönüşleri nasıl sağlayabiliriz? Sadece işleme alındığına dair bir bilgilendirme geliyor.
Cevap: Kanun gereği 15 gün içinde her türlü SABİM başvurusu cevaplanır. Gelen başvurular titizlikle incelenir ve kesinlikle gerekli incelemeler başlatılmıştır. Ya da belirli bilgilerden sonra denetim başlatılacaktır bilgisi ulaştırılır. Portala cevap bilgisi girilmek zorundadır. Bir süre sonra tekrar başvurursanız size mümkün olan bilgiler verilecektir.

Soru: Aromaterapi çok revaçta, özellikle evde ürün yapıp satan var bunlarla ilgili uygulama veya düzenleme var mı?
Cevap: Mental rahatlık, dinginlik verir, rahatlık sağlar gibi fonksiyonları kabul etmiyoruz. Ancak birincil amacı kozmetik olup, ikincil olarak güzel kokusu sayesinde rahatlatacaksa bunu kozmetik ürün olarak değerlendirebiliyoruz. Ancak sadece aromaterapi ile ilgili bir düzenlememiz yok.

Soru: Kendi ürününü kendin yap setleri için bir çalışmanız var mı? Popüler hale gelen bu ürünlerin de bildirimleri yapılabilecek mi?
Cevap: Şu an için mevzuatta yeri yok, henüz bir başvuru talebi de almadığımızdan değerlendiremiyoruz.

Soru: AHA ve BHA ile ilgili hala kılavuz yok bunlarla ilgili geri dönüş alıyoruz. Türkçesine ulaşmak konusunda nasıl yardımcı olabiliriz?
Cevap: Avrupa komisyonun yayınladığı kararları takip ediyoruz. Bununla ilgili bir kılavuzumuz yok. pH’ı 3,5’dan büyük ve %10 AHA içeren ürünleri genel kullanıma uygun bulurken; %10 ile %30 arasındaki miktarlarda ve pH’ı 3 ve üzerindeyse profesyonel kullanım yazılmasını istiyoruz. %30’un üzerinde kullanılan ürünler medikal olduğu için dermatolog eşliğinde kullanımı gereklidir ve kozmetik ürün olarak kabul edilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir