Kozmetik Mesul Müdür (Sorumlu Teknik Eleman)

Kozmetik Mesul Müdür
Sorumlu Teknik Eleman

Kozmetik Mesul Müdür ya da bilinen diğer ismiyle Sorumlu Teknik Eleman, bulundurulması Kozmetik Mevzuatı’na göre mecburi tutulmuş nitelikli çalışanlardan biridir. Avrupa’da veya Türkiye’de pazara arz edilecek kozmetik ürünler için kozmetik mesul müdür – sorumlu teknik eleman ( ya da AB sorumlu kişi) belirlenmesi gerekmektedir. Sorumlu Teknik Eleman hakkında tüm detaylar, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Kozmetik Dairesi’nin Resmi Gazete’den duyurduğu şartlarda anlatılmıştır.

Başlıklar altında incelemek gerekirse,

1) Kozmetik Mesul Müdür

2) Avrupa Birliği Mevzuatı ve Sorumlu Kişi

Sorumlu Teknik Eleman (Kozmetik Mesul Müdür) Kimdir?

Kozmetik ithal eden ya da kozmetik ürünler imal eden firmaların kozmetik mesul müdür (sorumlu teknik eleman) istihdam etmeden pazara ürün arz etmesi yasaktır. Bu kurala uymayan firmalara, 10.000 TL’den başlayan cezalar uygulanmaktadır.

Mesul Müdür, Kozmetik Yönetmeliği’ne Göre;

Yeterli düzeyde profesyonel donanıma ve tecrübeye sahip olan kişidir. Detaylandırırsak kozmetik mesul müdür, eczacı olarak ya da en az kozmetik alanında fiilen çalışmış ve yeterli tecrübeyi kazanmış ve bunu belgelendirebilen bir kimyager, biyokimyager, mikrobiyolog, kimya mühendisi ya da biyolog olabilir. Pazara arz edilecek kozmetik ürünlerin kozmetik ürünlere ilişkin kanunlara, iyi üretim uygulamalarına ve ilgili tüm mevzuata uygun olup olmadığını sorumlu teknik eleman takip eder. Ayrıca, bakanlık denetlemelerinde firmada bulunmalı ve kendisinden talep edilen belgeleri temin etmekle görevlidir.

Avrupa Birliği Mevzuatı ve Sorumlu Kişi

Sorumlu kişi kimdir sorusuna gelirsek, aslında sorumlu kişi;

  • Üreticinin yerleşik olması halinde kendisi,
  • Üretici AB dışındaysa, üretici tarafından atanan başka bir kişi,
  • İthalatçı,
  • İthalatçının atadığı bir başkası,

olabilir.

İlgilenmekle sorumlu olduğu konulara gelirsek,

Ürünlerin yasalara uygun olmasından, ürünlerin insan sağlığı ve çevre için güvenli olduğundan, ürün bilgi dosyasından, güvenlik değerlendirmesinden, AB komisyonuna yapılacak bildirimlerden, distribütörlerden ve gerekli durumlarda ürünlerin piyasadan çekilmesinden mesuldür; ismi etiket üzerinde yer almalıdır.

Kozmetik Mesul Müdür (Sorumlu Teknik Eleman) hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayın.

Pim Grup, her biri alanında uzman 10 kişilik ekibiyle, sizlere en kaliteli hizmeti en doğru şekilde sunmak için dirsek mesafesi kadar yakınınızda.

Telefon: (0212) 322 51 00

Mail: info@pimgrup.com

İletişim formu için tıklayın.

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.