GenelMevzuat

Kozmetik Mesul Müdürün Görevleri

Kozmetik mesul müdürün görevleri nelerdir, nelerle ilgilenir, bu yazımızda kısa kısa değinmeye çalışacağız. Kozmetik Mesul Müdür, diğer adıyla Sorumlu Teknik Eleman, sizlerin de bildiği gibi kozmetik ürün imalatı ya da ithalatı yapan firmaların istihdam etmesi gereken bir personel. Kozmetik Yönetmeliği’nin 13. maddesi gereğince kozmetik mesul müdür bulundurmayan firmalar, kozmetik ürünlerini piyasaya arz edemezler.

Kozmetik Mesul Müdürün Yönetmelikteki Yeri

Sorumlu Teknik Eleman, yani Kozmetik Mesul Müdür, yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kozmetik Yönetmeliği Madde 13’te belirtildiği tanıma uygun, yeterli profesyonel seviyeye ve iş deneyimine sahip olmalıdır. İlgili mevzuattaki tam tanımı ise şu şekilde:

Eczacı ya da kozmetik alanında minimum 2 sene çalıştığını belgeleyerek ispat etmek şartı ile kimya mühendisi, kimyager, biyokimyager, biyolog ve mikrobiyologlar kozmetik mesul müdür olarak firmalarda çalışabilirler. Mesul müdür, piyasaya arz edilecek kozmetik ürünlerin ilgili mevzuata, iyi üretim uygulamalarına (GMP) ve diğer prosedürlere uygunluğunu kontrol ve takip etmekten sorumludur.

Kozmetik Mesul Müdürün Denetimlerdeki Yeri

Sorumlu teknik eleman olarak ürünlerin mevzuattaki şartlara uyumunu kontrol etmek ve takibini yapmak dışında, bir de bakanlığa karşı olan sorumludur. Bakanlık görevlilerinin denetim yaptığı zamanda kozmetik mesul müdür firmada hazır olarak beklemeli, talep halinde gerekli belgelerin teminini sağlayarak görevlilere yardımcı olmalıdır.

Kozmetik Mesul Müdür İstihdam Etmeyen Firmalar

Mesul müdür bulundurmayan üretici ve imalatçı firmalara, ilgili mevzuatı yerine getirmediği gerekçesi ile Sağlık Bakanlığı tarafından 10.000₺ para cezası uygulanır. Bu ihlalin devam ettiği durumlarda ceza bedeli ve yaptırımlar katlanarak artmaktadır.

Kozmetik mesul müdür (sorumlu teknik eleman) ve kozmetiğe dair diğer tüm ihtiyaçlarınız için, Pim Grup profesyonel ve deneyimli ekibi ile sizlere hizmet vermeye hazır. Daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

https://pimgrup.com

info@pimgrup.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir