Note Cosmetics ile Başarıları Hakkında Konuştuk [RÖPORTAJ]

Almanya merkezli ACT Group çatısı altında, Çorlu’da kurulan Note Cosmetics, çok kısa bir sürede Türkiye’nin en çok tercih edilen makyaj malzemesi markaları arasına adını yazdırmayı başardı. Kaliteden taviz vermeyen, yüksek kaliteyle uygun fiyatı bir araya getirmeyi başarmış olan marka, hem ürünleri, hem de ürün ambalajlarıyla kadınların gönlünde büyük yer kaplamaya devam ediyor.

Sosyal medyada da yoğun ilgi gören marka, Instagram hesabında “Stories” özelliğini kullanarak yaptığı yarışma ile hem pazarlama sektöründen, hem de kozmetik kullanıcılarından olumlu yorumlar almış, adından bahsettirmişti.

Peki Note Cosmetics’i kısa sürede başarıya taşıyan, çok tercih edilen bir marka olmasını sağlayan, on-line ve off-line girişimler nelerdi? Siz de bizim kadar merak ediyorsanız, bir kahve alıp arkanıza yaslanın. Note Cosmetics adına Genel Müdür Alireza Kianifar ile yaptığımız röportaj sizlerle.

Alireza Kianifar | Note Cosmetics Genel Müdürü

Öncelikle merhaba. Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Detaylara inmeden önce, kısaca Note Cosmetics’ten bahseder misiniz?

 – Almanya’daki ACT Group’a ait olarak, Altona Cosmetics Technology San. ve Tic. A.Ş. 2011 yılında Ergene – TEKİRDAĞ’da kuruldu. Fabrikanın tesis edilip üretime başlamasının ardından Note Cosmetics’in ilk lansmanı 2014 Mart ayında gerçekleştirildi. Bu doğum sürecinde bile hedef, “Note” markasını bir dünya markası yapabilmek idi. Bugün Note Cosmetics, dünyada 60’tan fazla ülkede bulunmakta ve kullanılmaktadır.

Markanızın en önemli özelliği, kısa sürede birçok meşhur markanın arasına girmesi ve tüketiciler tarafından benimsenmesi. Kısa sürede hem markalaşma, hem de pazardaki satış oranlarını artırmak için, standart pazarlama planlaması dışında, daha özgün manevralarınız oldu mu? Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

– ACT Group olarak dünyanın çeşitli ülkelerinde kozmetik üreticisi ve satıcısı olarak bulunmanın sağladığı tecrübelerle, markalaşma yolunda çok doğru stratejiler geliştirebildik. Note markasında, kaliteyle mantıklı ve yeterli fiyat politikalarını beraber oluşturup uyguladık. Böylelikle, tüketicilere bir selektif marka kullandıkları düşüncesini ve imajını verdik. Aynı zamanda tüketicilerin hangi kategori ürünlere ne zaman ihtiyaç duyacakları doğru zamanda tespit edilmiş ve ÜR-GE bünyesinde yeni ürünler de hızlı bir biçimde hayata geçirilmiştir.

Daha önce markanızın yüzü olarak Özge Ulusoy’u seçmiştiniz. İlerleyen günlerde marka yüzü olarak yeni bir isim bekliyor mu bizi?

– Evet. Pazarlama stratejilerine ve satış hedeflerine uygun olarak yeni yüzler ve yeni reklam planlarıyla çıkılacak ve çalışılacaktır.

Tüketicilerin markayı daha yakından tanıması ve Instagram hesabının ivme kazanması adına, 4 gün boyunca toplam 4 soruluk bir “Instagram Stories” yarışması düzenlemiştiniz. Yarışmaya olan ilgi, beklentinizi karşılamış mıydı? Bu etkinliğin geri dönüşü size nasıl yansıdı? Instagram Stories yarışmanız başta olmak üzere, sosyal medyayı aktif olarak kullandığınız aşikar. Bunun için özel bir ekibiniz mevcut mu? Dijital dünyanın kullanıcılarına bakış açınız nedir?

– Biz tüketiciyle daha iyi iletişim kurabilmek için sosyal medyayı her zaman verimli kullanmaya çalışıyoruz. Bütün markaların yaptığı gibi, biz de zaman zaman kampanyalar ve kampanya etkinlikleri yapıyoruz.

Blogger ve Youtuber’larla markanızın arası nasıl? Sizce bloggerlarla iş ortaklığı yaparken, karşılıklı fayda adına en doğru yaklaşım nedir? Örneğin, blog yazıları mı, ürün tanıtım videoları mı, yoka sadece sosyal medya fenomenleri mi tercih edilmeli?

– Blogger ve Youtuber’lar bugün markalaşmayı hedefleyen bütün firmalarda olduğu gibi, bizim de ana hedeflerimizden biridir. Kozmetik sektördeki en kaliteli bloggerlar ile temas kurarak ürünlerimizi kendilerine gönderiyoruz. Kendileri, bu ürünleri kullandıktan sonra memnuniyetlerini sosyal medyaya yansıtıyorlar.

Kozmetik Pusula ekibi olarak, Sayın Alireza Kianifar’a teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

1 Yorum

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.