Kozmetik Sektöründe Bitkisel Ürünlere İlgi Az

Büyük bir hızla gelişme gösteren kozmetik sektörü, Türkiye’de 8.000.000 TL üzerinde bir hacme sahip. Ülke genelinde, kişi başı yıllık ortalama 18 Euro harcanan kozmetik alanında, sağlığı tehdit eden içeriğe sahip ürünler de mevcut.

Sağlık Bakanlığı’ nın “Her 3 kozmetik üründen biri zararlı” açıklaması da, durumun ne kadar ciddi bir boyutu olduğunu gözler önüne seriyor. Teste tabi tutulan birçok üründe, cıva gibi sağlık için ciddi tehlike arz eden maddelere rastlanıyor. Tabi, güzel gelişmeler de olmuyor değil. Gerek dünyaca tanınmış markalar, gerekse Türk kozmetik üreticiler, son yıllarda ürün gamlarına bitkisel, sağlığı tehdit etmeyen ürünlere de yer vermeye başladı.

Kullanılan kozmetik ürünler, cilt tarafından emilerek direkt kana karışıyor ve metabolizmaya dahil oluyor. Bu nedenle, bitkisel kozmetik ürünler kullanmak, sağlığı korumakla aynı anlama geliyor diyebiliriz. Ciltte toksik etkilere neden olmayan, sağlıklı içeriklere sahip birçok kozmetik ürünü, çeşitli markalar tarafından tüketicilere ulaştırılmaya çalışılıyor.

Faka ne yazık ki, ne dünya genelinde 460.000.000.000$’lık kozmetik sektöründe, ne de 8.000.000.000 TL’lik Türkiye kozmetik pazarında, bitkisel ürünlerin kullanım oranları beklentiyi karşılamıyor. Tam olarak güncel rakamlara ulaşmak mümkün olmasa da, 2008 yılında yapılan bir araştırmada, Avrupa’da sertifikalı doğal kozmetiğin genel kozmetik pazarındaki payı %2 çıkıyor. Çevre bilinci ve sağlık hassasiyetinin daha önce anlaşıldığı almanya’da ise bu oran %6 olarak tespit ediliyor.

Aynı araştırma, 2012 senesinde doğal kozmetik payının Avrupa’da %6’ya, Almanya’da ise %10’a çıkacağını söylüyordu ama, artan cilt kanseri ve bu ürünlere de bağlı olan diğer rahatsızlıklara rağmen östrojen hormonu ve çeşitli zararlı maddeler içeren kozmetik ürünlerin kullanımı da dünya genelinde hızla yaygınlaşıyor.

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.