DuyurularMevzuat

SAG-CS, Formaldehyde Salınımı Yapan Maddeler için Nihai Görüşünü Yayınladı!

Formaldehyde ( CAS: 50-00-0) hammaddesi şu anda Sınıflandırma, Etiketleme ve Paketleme (CLP) yönetmeliği No 1272/2008 kapsamında Kategori 1B kanserojen olarak uyumlaştırılmış bir sınıflandırmaya sahiptir. Ayrıca, CLP kapsamında Kategori 2 Mutajen, Kategori 1B Cilt Aşındırıcı, Kategori 1 Cilt Hassaslaştırıcı olarak sınıflandırılmış olup, yutulduğunda, solunduğunda veya ciltle temas ettiğinde toksik olarak sınıflandırılmaktadır.

Hammadde, Birleşik Krallık No 1223/2009 (değiştirildiği şekliyle) Kozmetik Ürünler Yönetmeliği Ek II (Giriş 1577) kapsamında kozmetik ürünlerde kullanımı yasaklanan maddeler listesine dahil edilmiştir.

OPSS, formaldehit salınımı yapan maddelerin değerlendirilmesini talep etmektedir.

Değerlendirme Sonucu:

Üyeler, bu aşamada bir görüş oluşturmak için yeterli kanıt bulunduğu konusunda tatmin oldular. Formaldehit salan koruyucuların etiketlenmesi için mevcut %0,05 eşiğinin tüketicileri korumak için yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır.

Formaldehit salan koruyucuların etiketlenmesi için, durulanmayan/durulanan ürünlerde 10 ppm’ lik (%0,001)  eşiğin, tüketicileri korumak için yeterli olacağı konusunda mutabık kaldılar. 

Ref: Scientific Advisory Group On Chemical Safety Of Non-Food And Non-Medicinal Consumer Products (SAG-CS) – Final Opinion on Formaldehyde Releasing Substances.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir