4. Uluslararası Kozmetik Kongresi 2. Gününden Önemli Notlar

(1. Bölüm)

Bu yıl ilk kez online olarak düzenlenen 4. Uluslararası Kozmetik Kongresi’nin 2. gününe evlerimizden bağlanarak katıldık. Sanal kongre akışına artık alışmış olmamızın verdiği keyifle programı büyük bir ilgiyle takip etmeye devam ettik.

2. gün oturumları Koku Uzmanı Vedat Ozan’ın keyifli konuşması ile başladı. Kozmetik ve kokunun birbirinden ayrılamaz parçalar olduğunu düşünen Vedat Bey, konuşmasını Miasma teorisinden ilham alarak hazırladığını belirtti. Limonatanın tarihsel gelişimi ile ilgili oldukça ilgi çekici anekdotlara yer verdiği konuşmasında, bir zamanlar sıçanlarda konaklayan pirelerden bulaşan veba salgınından Paris’in diğer kentlere oranla çok daha az etkilendiğini, bunun nedeninin ise limonata tüketiminin fazla olması nedeniyle çöplük alanda bolca bulunan limon kabuklarının içerdiği Limonene bileşeninin, yine çöplüklere dadanan sıçanlarda virüsü taşıyan pireleri kırması olduğunu aktardı.

OTURUM 4 – AR-GE VE INOVASYON

4. oturumda söz alan Dr. Angela CESARO, “Cilt Tedavisinde Şifrelenmiş Antimikrobiyal Peptidlere Dayalı Yeni Anti-Enfektif Yaklaşım” konulu AR-GE çalışmalarından bahsederken, hemen arkasından  “Orta Avrupa’da Bitkiler ve Doğal Kozmetikler” konulu sunumu ile kongreye dahil olan Prof. Dr. Ivan Salamon ise slayt akışı ve tercümedeki teknik problemler nedeni ile katılımcılara verimli bir bilgi aktarımı maalesef sağlayamadı.

Symrise’dan Dr. Florian GENRICH, mikrobiyom dostu olarak adlandırdığı “2-Methyl 5-Cyclohexylpentanol” hammaddesinden bahsetti ve bu hammadde için yapılan çalışmalara değindi. Cilt Mikrobiyomu: Dış ortamdaki negatif koşullara ve serbest radikallere karşı cildimizi korumakla görevlidir. Ayrıca cildimizin bağışıklığını arttırarak enflamasyonların önlenmesine yardımcı olur.

4. oturumun son konuşmacısı olan Nalan Erkan Yavuzer ise sakal ve bıyık ürünleri çerçevesindeki yeniliklerden bahsetti. Sunum süresince önce regülasyonlar olmak üzere, sakal ve bıyık ürünlerinin düzenleniş şekli ve pazardaki trend ürünler hakkında bilgiler vererek bazı ürünler için örnek formülleri katılımcılar ile paylaştı. Sakal ve bıyık ürünleri pazarındaki en son ve en yeni trendin renklendirme olduğuna vurgu yaparak, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde profesyonel kullanım için olan kozmetik ürünlere taleplerin azalması ile tüketicilerin evlerinde kendi kendilerine uygulayabileceği ürünlere olan ilgisinin arttığına değindi. Bu bağlamda da yarı kalıcı ve tek kullanımlık renklendirici ürünlere ilginin giderek daha fazla arttığını belirterek bu ürünlerin kullanım kolaylığı, nispeten temiz içeriği, pigment etkinliği ile sakal ve saçı kalıcı boyalara göre daha az yıpratması sebebiyle tercih edildiğinin de altını çizdi.

Kozmetik kongresinin ikinci gününden diğer notlarımızın yer alacağı 2. bölüm için yarını bekleyin.

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.