DuyurularMevzuat

SCCS, HC BLUE NO. 18 Hammaddesi Hakkında Nihai Görüşünü Yayınladı!

HC BLUE NO. 18, kimyasal ismi ‘3-[(E)-(3-chloro-4-hydroxyphenyl)diazenyl]-2,1-benzisothiazole-5-sulfonamide’ (CAS No. 1166834-57-6/852356-91-3, EC No. -/-) olan oksidatif ve oksidatif olmayan saç boyası formülasyonlarında bileşen olarak kullanılan bir hammaddedir.

2014 yılında Avrupa Komisyonu, kozmetik ürünlerde HC BLUE NO. 18” hammaddesinin güvenli kullanımını desteklemek adına endüstriden bir dosya almıştır. (SCCS/1560/15), SCCS, HC BLUE NO. 18  hammaddesinin hem oksidatif olmayan hem de oksidatif saç boyası formülasyonlarında maksimum %0.35 konsantrasyonda kullanılmasının güvenli olduğu sonucuna varmıştır.

SCCS, Safsızlıklarla ilgili ayrıntıların ise, başvuru sahibi tarafından daha sonraki bir tarihte sunulacağını belirtmiştir.

Başvuru sahibi, Ekim 2022’de alınan rapor II dosyası ile, oksidatif olmayan bir bileşen olarak kullanıldığında saflığına ilişkin yeni sağlanan bilgiler ışığında HC BLUE NO. 18′ hammaddesinin güvenliğini değerlendirmeyi talep etmektedir.

27 Nisan tarihinde yayınlanan SCCS/1653/23 Nihai görüşüne göre;

1. Sağlanan verilerin ışığında, SCCS, HC BLUE NO. 18 hammaddesini hem oksidatif olmayan hem de oksidatif saç boyası formülasyonlarında maksimum %0,35’lik konsantrasyona kadar kullanıldığında güvenli buluyor mu?

Sağlanan yeni fizikokimyasal verilerin ışığında SCCS, HC BLUE NO. 18 hammaddesininoksidatif olmayan ve oksidatif saç boyası formülasyonlarında bir bileşen olarak maksimum %0,35’lik konsantrasyon da kullanımının güvenli olduğunu düşünmektedir.

2. SCCS’nin HC BLUE NO. 18 hammaddesinin kozmetik ürünlerde kullanımına ilişkin başka bilimsel kaygıları var mı?

SCCS, HC BLUE NO. 18 hammaddesini orta derecede hassaslaştırıcı olarak kabul etmektedir.

Ref: Scientific Committee on Consumer Safety SCCS OPINION on the safety of HC Blue 18

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir