DuyurularMevzuat

TRIMAN Logosu’nun Ambalajlarda Kullanımı

1 Ocak 2015 tarihinde Fransa’ da ortaya çıkan ve de ambalajların geri dönüştürülebilirliğini simgeleyen TRIMAN LOGOSU’ nun kullanımı 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir.

Bu tarihten sonra, Triman Logosu doğrudan ürün veya ambalaj üzerinde olmalıdır.

Triman Logosunun kullanımı Fransa’da lisanssızdır ve sembolün Fransa dışında resmi bir kullanımı olmadığı için, diğer tüm ülkelerde de kullanım lisanssızdır.

1. Tüketiciyi temsil eden insan silueti

2. Daha iyi atık işlemeye izin vermek için sıralamayı simgeleyen üç ok

3. Geri dönüşümü simgeleyen dairesel arka plan

TRIMAN LOGOSU KULLANIM ŞARTLARI:

  1. İşaret görünür, okunabilir, anlaşılabilir ve kalıcı olmalıdır.
  2. İşaret diğer işaretler ya da resimler tarafından gizlenmemeli, saklanmamalı ve ayrılmamalıdır.
  3. Triman Logosu 6 mm’den küçük olmamalıdır.
  4. Siyah beyaz basılmalıdır.

9 Mart 2023’e kadar bir geçiş dönemi bulunmaktadır. Sonrasında, yeni Triman tabela kurallarına uygun olmayan ambalajlar artık Fransız pazarına arz edilemeyecektir.

2014-1577 Sayılı Kararname, Triman Logosunun kullanılmamasına ilişkin herhangi bir ceza öngörmemektedir. Ancak, Fransa’da yürürlükte olan çevre yasasına göre (Madde L171-8 & L173-1) sorumlu makamlar tarafından bir uyarı verilebilir. Bundan sonra, sürekli uyumsuzluk 100.000 €’ya kadar para cezasına veya 2 yıla kadar hapis cezasına neden olabilir.

Triman Logosu ve Sınıflandırma Kritlerleri:

1 – Triman Sembolü

2 – Metin/Resim Bloğu

3 – Ambalaj bileşenleri

  1.  Yazı + piktogram
  2.  Sadece yazı
  3. Yalnızca piktogram

4. Hedef Akış Şeması

  1. Yazı + piktogram
  2. Yalnızca piktogram
  1. Ürünler sadece Fransa’da satılıyor ise;

Ürünlerin Fransa dışında satışı olması halinde;

Fransa’da hem de yurtdışında pazarlanan ürünlerdeki Sıralama Bilgisi bloğu, ürünü satın alabilecek tüm tüketicilere kuralın yalnızca Fransa için geçerli olduğunu bildirmek için “FR” etiketli bir sekme içermelidir.

Ancak, ürünün pazarlandığı birkaç ülkede ambalaj sıralama kuralı aynıysa, ilgili ülkeler için “FR” sekmesinin yanına başka ülke kodu sekmeleri eklenebilir. Ek olarak, akışlar için renk kodlamasının her zaman başka yerlerdekiyle aynı olmadığı göz önüne alındığında, Fransa’da, Sıralama Bilgisi, yabancı tüketicileri yanıltmaktan kaçınmak için siyah beyaz olarak

tasarlanmalıdır.

Triman Sembolü Kullanım Zorunluluğu Hangi Ürün Gruplarını Kapsar?

Şemaya bakıldığında; Triman sembolünün tüm ev ve tüketiciye yönelik ürünlerin ambalajlarında, tekstil ve ayakkabı ürünlerinde, mobilyalarda, lastiklerde ve kağıt ürünlerinde kullanılmasının zorunlu olduğu görülmektedir. Belirtilen tüm ürün grupları, geri dönüştürülebilir olduklarında ve evsel atıklara dönüşmeleri amaçlandığında triman sembolünü ambalajların üzerinde bulundurmalıdır. 1 Ocak 2022’den itibaren Triman sembol, düzenlemeleri elektronik ürünler, piller ve benzeri ürünler için de geçerlidir. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren, elektronik ürünler, piller ve benzeri ürünler ambalajın üzerinde çarpı işaretli çöp kutusu ile birlikte Triman sembolünü de bulundurmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir