TRIMAN Logosu’nun Ambalajlarda Kullanımı

1 Ocak 2015 tarihinde Fransa’ da ortaya çıkan ve de ambalajların geri dönüştürülebilirliğini simgeleyen TRIMAN LOGOSU’ nun kullanımı 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren zorunlu hale gelmiştir.

Ocak 2022’den itibaren Fransa’da dağıtımda olan ürünleriniz için Triman Logosu doğrudan ürün veya ambalaj üzerinde olmalıdır.

Ocak 2022’den itibaren Fransa’da Triman Logosunun ambalajlara nasıl basılması gerektiğine dair yeni yönergeler yayınlandı. Bu, sembol ve sınıflandırma tavsiyesi için ortak bir formatın kullanılmasını sağlamak içindir. 9 Mart 2023’e kadar bir geçiş dönemi bulunmaktadır. Sonrasında, yeni Triman tabela kurallarına uygun olmayan ambalajlar artık Fransız pazarına arz edilemeyecektir.

2014-1577 Sayılı Kararname, Triman Logosunun kullanılmamasına ilişkin herhangi bir ceza öngörmemektedir. Ancak, Fransa’da yürürlükte olan çevre yasasına göre (Madde L171-8 & L173-1) sorumlu makamlar tarafından bir uyarı verilebilir. Bundan sonra, sürekli uyumsuzluk 100.000 €’ya kadar para cezasına veya 2 yıla kadar hapis cezasına neden olabilir.

Triman Logosunun kullanımı Fransa’da lisanssızdır ve sembolün Fransa dışında resmi bir kullanımı olmadığı için, diğer tüm ülkelerde de kullanım lisanssızdır.

1. Tüketiciyi temsil eden insan silueti

2. Daha iyi atık işlemeye izin vermek için sıralamayı simgeleyen üç ok

3. Geri dönüşümü simgeleyen dairesel arka plan

Triman Sembolü hakkında daha fazla bilgi için; international.compliance@valpak.co.uk

TRIMAN LOGOSU KULLANIM ŞARTLARI:

  • İşaret görünür, okunabilir, anlaşılabilir ve kalıcı olmalıdır.
  • İşaret diğer işaretler ya da resimler tarafından gizlenmemeli, saklanmamalı ve ayrılmamalıdır.
  • Triman Logosu 6 mm’den küçük olmamalıdır.
  • Siyah beyaz basılmalıdır.
Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.