GenelMevzuat

Yerli Üretim Logosu Kullanımı Hakkında

Bugünlerde çok konuşulan yeni bir uygulama ile alakalı sizleri bilgilendirmek istiyoruz; YERLİ ÜRETİM LOGOSU KULLANIMI.

Türkiye’de üretilen ürünler için fiyat etiketinin bulunduğu alana mevzuatta belirtilen renk ve boyutlara uygun olarak Yerli Üretim Logosu eklenmesi zorunlu kılınmıştır. Yerli üretim logosu kullanımı kozmetik ürünler için de zorunlu hale gelmiştir. Satış kanalları eczane, market, kozmetik marketlerde ürünlerin raflarda sergilendiği ve üzerinde fiyat yazan etikete Yerli Üretim Logosu eklenmesi gerekmektedir.

19.09.2018 tarihinde Ticaret Bakanlığı tarafından ”FİYAT ETİKETLERİNDE YERLİ ÜRETİM LOGOSU KULLANIMINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR” duyurusu yayınlanmıştır. Bu duyuruya göre perakende olarak satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin etiket, tarife ve fiyat listelerinde, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatının belirtilmesi zorunludur.

18.09.2018 tarihli ve 30539 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak, 3.10.2018 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme ile anılan Yönetmelik maddesinde değişikliğe gidilerek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgiler şu şekildedir:

 

  • Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,
  • Üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret.”

 

Bu doğrultuda tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte ”YERLİ ÜRETİM” logosu hazırlanmıştır.

Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu ” YERLİ ÜRETİM” logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara aşağıda yer verilmiştir.

  1. ”YERLİ ÜRETİM” logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur
  2. Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir.
  3. Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda ”YERLİ ÜRETİM” Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalıdır.

 

Logonun kullanımı hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.ticaret.gov.tr/haberler/fiyat-etiketlerinde-yerli-uretim-logosu-kullanimina-iliskin-usul-ve-esaslar

 

Adem KURT
PİM Grup Satış Pazarlama Uzm. Yard.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir