4. Uluslararası Kozmetik Kongresi 1. Gününden Önemli Notlar

(2. Bölüm)

4. uluslararası kozmetik kongresinin ilk gününe kozmetik mevzuatı konulu 2. oturum ile kaldığımız yerden devam ettik.

OTURUM 2 – KOZMETİKTE MEVZUAT

Oturumun ilk konuşmasının sahibi olan TİTCK Kozmetik Denetim Dairesi Başkanı Ecz. Sibel ERDİNÇ GÜRER zamansal aksaklıklardan ötürü konuşmasını ilk oturumda yapmıştı. Tüm sektörün ilgiyle takip ettiğine inandığımız konuşmasında, kozmetik ve biyosidal ürünlerin denetimiyle ilgili bilgi ve yaptırımlara değindi.

Denetim dairesinin işleyişinde ve üretici firmalara karşı halk sağlığını öncelikli tuttuğunu belirtti. Özellikle sosyal medya aracılığıyla yapılan uygunsuz reklamlara anında müdahalede bulunduklarını ve adli ve idari yaptırımları uyguladıklarından bahsederek hem biyosidal hem de kozmetik ürünlerin etiketlerinde yer alan sağlık beyanlarına dikkat çekti. Ürünlerde seri numaralarının mutlaka bulunması gerektiğini ve seri numaralandırma sisteminin gelişigüzel değil, ürün izlenebilirliğini sağlayabilecek şekilde kurulması gerektiğini özellikle vurguladı.  

Biyosidal ürünler konusunda ise ruhsatlı ürün listelerine Halk Sağlığı ve TİTCK web sitelerinden ulaşılabileceğini ve bu listeler dışındaki ürünlerin ruhsatsız olduğunu belirtti. Ayrıca biyosidal ürünlerin denetimlerinin hastane denetimlerini de kapsadığından bahsetti.

Yoğun mesai harcanan bu denetimlerle ülkemizde hem üretiminin düzeldiğini ve bu yolla merdiven altı firmaların azaldığının altını çizdi. Halk sağlığını temelde tutarak üretici firmalara destek olduklarını da belirtti. Ürünlerin uygunsuz veya güvensiz olduğuna dair ciddi boyutta herhangi bir şikayet olmaması durumunda denetim esnasında eksikliklerin giderilmesi için süre tanıdıkları bu konuda üretici firmalara destek olduklarını anlattı.

Kozmetik Ürün Denetim Verileri

Biyosidal Ürün Denetim Verileri

PİM Grup olarak her fırsatta işbirliğinde olduğumuz firmalarımıza aktarmaya özen gösterdiğimiz denetim gerçekliğinin, bir kez daha Sibel Hanım’dan dinlenmiş olmasının tüm sektör paydaşlarımız için oldukça etkili olacağına inanıyoruz.

Mevzuat oturumunun ilk sunumu SGS – Stratejik Müşteriler ve Teknik Projeler Takım Lideri Yeşim Demir KATİPOĞLU’nun “El Dezenfektanlarının AB ve ABD’ye İthal Edilmesi İçin Gereklilikler” konulu konuşmasıyla başladı. Yeşim Hanım sunumuna dezenfektanların kullanım alanları ve ürünlerin nasıl etiketlenebileceğinden bahsederek başladı ve AB ve ABD’deki süreçlerden bahsederek devam etti.

Ticaret Bakanlığı Reklam Dairesi Başkanı Vekili Erdem Biçen konuşmasında kozmetik ve biyosidal reklamlarının en doğru şekilde nasıl yapılması gerektiği hakkında bilgiler verildi. Sağlık beyanları, kanıtlayıcı veri sağlamayan iddialar, kamu kurum ve kuruluşların itibarından faydalanma, örtülü reklam, karşılaştırmalı reklam gibi özellikle irdeledikleri ve önemsedikleri reklamlar üzerine oldukça detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

Ardından sözü alan Koruma Temizlik A.Ş. Genel Müdürü İmer Özer pazarlama ve reklam alanında oldukça faydalı bulduğumuz bir konuşma gerçekleştirdi. Bir markanın daha iyi olması ve farkındalık yaratması adına hangi adımları uygulayabileceği hakkında fikirlerini paylaştı. Yetişkin bir insana yeni bir şey öğretmenin zor olduğunu, farkındalık sağlanması gerektiğinin altını çizerek aslında bir markanın yaratıcı olmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamış oldu.

Covid-19 Pandemisi & Kozmetikler konulu günün son oturumunu ise çok istememize rağmen kongre programında yaşanan sarkmalar nedeniyle takip edemediğimizi üzülerek bildiriyoruz. 

4. Uluslararası Kozmetik Kongresi’nin ilk gününe dair notlarımıza burada son veriyoruz. İkinci gününden notlarımız için yarını bekleyin.

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.