4. Uluslararası Kozmetik Kongresi 2. Gününden Önemli Notlar

(2. Bölüm)

4. Uluslararası Kozmetik Kongresi’nde ilgimizi çeken konuların satır başlarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

2. gün boyunca ana program ile eş zamanlı olarak sözlü sunumlarda gün boyu devam etti. Ancak bu sunumlar, ana program ile çakıştığı için bizler ana programı takip etmeyi tercih ettik. Kongre yetkilerinden aldığımız bilgiye göre sunum sahiplerinin izin verdiği kadarıyla tüm program katılımcılar ile paylaşılacaktır. Eğer kongre katılımcılarından biriyseniz ve bir şekilde kaçırdığınız veya tekrar dinlemek istediğiniz sunumlar var ise info@cultivoevents.com adresine mail atarak talepte bulunabilirsiniz.

OTURUM 5 – PAZARLAMA

Prof. Dr. Buket Aksu “Endüstri 4.0’e Göre Pazarlama Farklılıkları” konulu sunumunda değişen pazarlama ve endüstri tarzlarına değindi. Robotların, dronların hayatımıza girmesi ile artık Endüstri 5 dönemine adım atıldığını ve bu gelişmelerin ancak insanlar için faydalı bir şekilde kullanıldığı sürece yarar sağlayabileceğine dikkat çekti. Konuşmasının devamında Endüstri 5 döneminde bizleri nelerin beklediğini aktardı. Robotlarla hayatın iletişim ve duygular açısından eksik olunacağı konusuna özellikle değinerek, duygu aktarımının ancak etkin iletişim ile olabileceğinden bahsetti.

2019 pandemisi sonrası değişen ve gelişen tüketici alışkanlıkları hakkında detaylı bir sunum gerçekleştiren Eyvap Pazarlama Başkanı Oğuzhan Aslan ise e-ticaretin, içinde bulunduğumuz bu zor dönemde ne kadar önemli bir olgu haline geldiğini vurgulayarak başladığı konuşmasını, 2020 içerisinde belirginleşen ve 2021 sonrasında da devam edeceğini düşündüğü dört ana trend olan “sağlık ve hijyen”, “dijitalleşme”, “satın alma”, “amaç ve gaye” başlıklarına odaklanarak sürdürdü.

Ardından sözü Hepsiburada’dan Taner Dimirci aldı. Tamer Bey sunumunda, çevrimiçi pazarlama ve tüketici davranışlarına değindi. Online alışverişteki büyüme, hizmetler, pazarlama, reklam ve e-ticaret konuşmasının öne çıkan başlıkları oldu. Sosyal medyanın pazarlamaya katkısını belirtti. Bu alanda faaliyet gösteren ya da bunun hazırlığında olan firmalar için oldukça faydalı bir bilgi aktarımıydı.

Sapro Genel Müdür Yardımcısı olan Murat Gönül, sunumuna Sapro’nun tarihine kısaca değinerek ve pazardaki yerlerinden bahsederek başladı. Ardından sunum konusu olan “Kriz Zamanlarında Tüketici Taleplerine Nasıl Cevap Verilir?” başlığı altında pandemi ile birlikte son dönemde hepimizin dikkat kesildiği hijyen ve temizlik olgularına değinerek, üretici bakış açısı ile bu alanlarda doğan yeni ihtiyaçlara ve bu ihtiyaçları gidermek adına başlattıkları çalışmalardan bahsetti. Dijitalleşme stratejileri yanında Ar-Ge çalışmaları ile alakalı da kısa bilgiler aktardı.

Kongrenin ve bilimsel programın son sunumunu ise Loreal’den Ezgi Vitrinel ve Muratnur Çolakoğlu yaptı. Marka olarak pandemi sürecindeki farkındalıkları, etkinlikleri ve aksiyonları ile alakalı bilgiler vererek, pandemi gibi bir olay karşısında dijital olarak dönüşebilen markaların bu beklenmedik dönemden nasıl yararlandıklarını aktardılar. Covid’e rağmen ciddi bir büyüme ve yükseliş yakaladıklarının da altını çizerek, 2021 yılı ile alakalı ne gibi hazırlıklar içerisinde olduklarından da bahsettiler.

4. Uluslararası Kozmetik Kongresi, bilimsel programının ardından katılımcıların büyük bir çoğunluğunun merakla beklediğini düşündüğümüz Biyosidal Ürün seminerinin de gerçekleştirilmesiyle son buldu.

Biyosidal ürünlere ilişkin bilgilerin katılımcılara aktarıldığı bu seminer, TİTCK Kozmetik Ürünler Daire Başkanı Yücel Dener’in açılış konuşmasının ardından sırasıyla Biyosidal Ürünler Birim Sorumlusu Ecz. Elmas Sarı veyine aynı birimden Ecz. Ayşe Aras ve Ecz. İlknur Coşkun Esen’in değerli sunumlarıyla devam etti.  Seminerin sonunda katılımcıların nerdeyse tüm sorularını büyük bir özveriyle cevaplayan birim yetkilileri sektörün gelişimine ne denli önem verdiklerini de göstermiş oldu.

PİM Grup olarak bu yıl bizlere bir ilki yaşatarak online bir kongre hazırlama fikrini geliştiren ve bunu başarıyla gerçekleştiren Kozmetik Üretici ve Araştırmacıları Derneği’ne teşekkür ediyor ve bir sonraki sene bu kez Antalya’da tekrar bir arada olmayı temenni ediyoruz.

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.