DuyurularMevzuat

Benzophenone-1 için Bilimsel Görüş Talebi

Avrupa Komisyonu, Bilimsel Komite’ den Benzophenone-1’ün (CAS No. 131-56-6, EC No. 205-029-4) güvenliğini değerlendirmesini istedi. SCCS, bu görevi 17 Nisan 2023 tarihinde yazılı prosedürle onayladı ve Komitenin Görüşünü iletmek için dokuz ayı bulunmaktadır.

GRUP AGRUP B
Benzophenone-3Butylparaben
PropylparabenMethylparaben
ResorcinolBHA
OctorcryleneOMC
HomosalateBenzophenone-1
Kojic AcidBenzophenone-2
4-Methylbenzylidene CamphorBenzophenone-4
TriclosanBenzophenone-5
TriclocarbanBMHCA
BHTCyclopentasiloxane
Benzyl SalicylateSalicylic Acid
Genistein&DaidzeinTriphenyl Phosohate
Deltamethrin

GRUP B

Bu listede yer alan maddeler, REACH kapsamında madde değerlendirmesine tabi tutulmadıkları veya sonuçları insan sağlığıyla değil çevreyle ilgili bir endişeye yol açtığı için düşük öncelikli kabul edilmektedir.

Kimyasal ismi 2,4-dihydroxy benzophenone olan Benzophenone-1 kozmetik maddeler ve bileşenler (cosing) hakkında bilgi için Avrupa veri tabanında UV emici ve ışık dengeleyici olarak bulunmaktadır. Benzophenone-1, ultraviyole (UV) radyasyonunu emip dağıtabildiği ve bu nedenle ilgili ürün formülasyonunu UV radyasyonunun zararlı etkilerinden koruyabildiği için durulanan/durulanmayan kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Şu anda Benzophenone-1, 1223/2009 sayılı Kozmetik Yönetmeliği (EC) kapsamında düzenlenmemiştir.

  1. Sağlanan veriler ışığında ve Benzophenone-1’in potansiyel endokrin bozucu özellikleriyle ilgili endişeleri göz önünde bulundurarak, SCCS, Benzophenone-1’in kozmetik ürünlerde maksimum %2’lik bir konsantrasyona kadar ışık dengeleyici olarak kullanıldığında güvenli olduğunu düşünüyor mu?
  • Alternatif olarak, SCCS’ ye göre kozmetik ürünlerde Benzophenone-1 kullanımı için güvenli kabul edilen maksimum konsantrasyon nedir?
  • SCCS’ nin Benzophenone-1’in kozmetik ürünlerde kullanımıyla ilgili başka bilimsel kaygıları var mı?

Komitenin Görüşünü iletmek için dokuz ayı bulunmaktadır.

Ref: https://health.ec.europa.eu/system/files/2023-04/sccs2022_q_015.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir