Sektörel Haberler

Büyük Tekstil Üreticisi Koton ile Kozmetikte Yakaladıkları Başarıyı Konuştuk [Röportaj]

Koton’u, diğer kozmetik satışı yapan tekstil markalarından ayıran önemli bir detay var. Birçok giyim mağazasına girdiğimizde, kozmetiklerin “kasa önü” ürünü olduğunu görüyoruz. Ne var ki Koton, bu aşamayı teğet geçerek kasa önü ürünler değil, başlı başına bir kozmetik kategorisi oluşturmuş durumda. Dilerseniz, sözü fazla uzatmadan, detayları işin uzmanından öğrenelim:

Öncelikle merhaba, değerli vaktinizi bize ayırdığınız için teşekkür ederiz. Detaylara inmeden önce, bize kısaca Koton hakkında bilgi verir misiniz?

– 1988 yılında İstanbul’da kurulan ilk mağazamızla moda hayatına başladık ve 1994’te toptan ticaret, 1995’te imalat derken, 1996 yılında da ilk yurtdışı satış noktamızı Almanya Münih’te açtık. Yaratıcı ve yenilikçi, müşteri ve teknoloji odaklı yaklaşımımızla sezon trendlerini özgün tasarımlarla buluşturarak cazip fiyatlarla uygun lokasyonlarda satışa sunma politikasını uyguluyoruz. Bugün, 193’ü yurtdışında, 293’ü yurtiçinde olmak üzere 486 mağazada, dünya genelinde ise 800’den fazla satış noktasında bulunuyoruz.

Trendleri öngörerek hazırladığımız güçlü koleksiyonlarımız ile müşterilerimize en moda olanı sunma hedefimizle ‘moda Koton’da’ söylemimiz ile global arenada gücümüzü artırarak ilerliyoruz. 2023 yılında 5 kıtada, en zengin ve en beğenilen koleksiyonlara sahip hızlı moda markası olmayı hedefliyoruz.

Elimdeki bilgilerde, yolculuğunuza 1988 yılında İstanbul’da başladığınız var. O zamandan bugüne dek Koton olarak ciddi bir başarı hikayesi söz konusu. Kozmetik alanına ise 2015 yılında Koton Beauty ismiyle adım atmışsınız. Kozmetik ürünler üretmeye nasıl karar verdiniz ve neden 2015? Daha önce olmamasının bir sebebi var mı?

– 2013-2014 yıllarında parfüm ve oje ile girdiğimiz kozmetik kanalını ilk kez 2014 Mayıs ayında lanse ettik. Daha sonra bu alana, 2015 yılında vücut bakım grubunu ekledik.  Yine ilk make-up ürünlerimizi 2015 yılı 2.yarısında mağazalarımıza koyduk. Bu bizim için çok yeni bir deneyimdi. Fakat 1 senelik denemeden sonra ihtiyaçlarımızı ve gereksinimlerimizi fark edip daha iyi olmak için, pazarın gereksinimlerine uygun yeni bir ürün gamı oluşturmamızın gerekliliğinin farkına vardık. Böylelikle Gülfer Bal’ın liderliğinde deneyimli bir kozmetik ekibi kurarak yeni bir koleksiyonun çalışmalarını başlattık. Ürün gamı; müşterimizin ihtiyaçlarını daha iyi anlayarak, rekabet ürünleri daha iyi incelenerek, ihtiyaçlara göre çeşitlendirildi, daha doğru kategori ve fiyat mixi ve yeni brandingimizle, koleksiyonumuzu zenginleştirdik. Yenilediğimiz Koton Beauty’i 3 Ekim 2016’da Beyoğlu Tünel ve Beyoğlu Cadde mağazalarımızda yepyeni stant ve ürün ambalajlarımızla tüketicilerin beğenisine sunmaya başladık. Bizim için kozmetik koleksiyonu, trendleri öngörerek hazırladığımız koleksiyonlarımızı bütünleştiren, oluşturulan stili tamamlayan olmazsa olmaz bir kategoriydi. Gerekli alt yapı ve Ar-Ge çalışmalarının ardından, doğru zamanda güçlü bir ekip ile bu alana giriş yaptığımıza inanıyoruz.

Ürün seçimlerinizi nasıl yapıyorsunuz?

– Bizim ürün seçimimizde ve Koton Beauty Koleksiyonu’muzda asıl amacımız; ürün çeşitliliğini artırarak büyümek yerine moda trendlerini müşterilerimizle buluşturmaktır. Bu nedenle ürünlerimizin günlük kullanıma uygun doğal bir makyaj, iş görüşmesi için dikkat çekici ama abartısız bir dokunuş ya da bir gece davetinde yaratılmak istenen kusursuz görünümü sağlayabilecek çeşitlilikte olmasının yanı sıra trendleri yansıtması da bizim için büyük önem taşımaktadır. Biz bu bakış açısı ile Koton Beauty’de müşterilerimize, parfümden vücut bakımı ürünlerine, rengarenk ojelerden maskara ve allıklara kadar her yüz tipine uygun 120 farklı üründen oluşan bir kozmetik dünyası sunuyoruz.

Ürünlerinizde güvenliğe öncelik verdiğinizi biliyoruz. Peki güvenli kozmetik ürünler üretmek adına neler yapıyorsunuz?

– Bizim için kozmetik ürünlerinin güvenilirliği son derece önem taşımakta. Bu nedenle de Türkiye, Almanya ve İtalya’da yıllardır kozmetik pazarında deneyimli ve bilgili,  farklı markalara üretim yapan firmalarla çalışıyoruz. Tüm ürünlerimiz AB ve Sağlık Bakanlığı standartlarına göre üretiliyor ve gereken tüm testler yapılıyor. Önümüzdeki yakın dönem planlarımızı içinde ise; 2017 yılında makyaj, oje, parfüm ve vücut bakım kategorilerinde 2 milyon adedi aşan bir üretim miktarına ulaşmak var.

Renkli kozmetik ürünlerinizde, renk verme, yani boyama dışında diğer fonksiyonlara da sahip olduğunu biliyoruz. Kısaca bu fonksiyonlardan bahseder misiniz?

– Koton Beauty’de yer alan renkli kozmetik ürünlerimizin sayısını 83’ten 123’e çıkardık. Ayrıca renkli kozmetikte renk sayısının yanı sıra fondöten; terracotta serisi gibi uzman ürünler lanse ettik. Bu nedenle çok güçlü ve iddialı bir seri ile müşterilerimizin karşısına çıkıyoruz:

Yenilenen ve Koton Beauty içinde yer alan Terracotta serisi, cilde ipeksi bir dokunuş yapıyor. Özel, ince sedeflerle geliştirilmiş formülleri ile kuru kullanımda doğal ve  pürüzsüz bir görünüm yaratan ürünler, ıslak kullanımda da daha yoğun ve çarpıcı  renkler ortaya çıkararak belirgin ve yoğun bir duruş sergiliyor.

  • Kalın kıl fırçası ile kirpikleri tek tek ayıran ve kremsi, yumuşak formülü ile kalınlaştırarak yüksek hacim sağlayan  Oversize Volume Maskara, tek katta kirpiklere güçlü hacim ve yoğun siyah rengi vererek bakışları ön plana çıkarıyor.
  • Uzun kirpik isteyenlerin vazgeçilmezi Magical Kirpik Uzatıcı Maskara, kirpikleri tek tek yakalayıp uzatıyor, topaklanma yapmayan formülü ile mükemmel uyum içerisindeki ola plastik fırçası sayesinde de gözlere yeni bir boyut kazandırıyor.
  • Zengin sedeflerden oluşan, topaklanma yapmadan  tek katta yoğun renk veren ve gün boyunca ilk tazeliğini koruyan 4’lü farlar mükemmel uyumlu renkler sunuyor.
  • Koton Beauty kaş şekillendirme setleri içinde bulunan mini kıl fırçaları ile istenilen kaş şekli yaratılırken, sünger fırça sayesinde istenilen tonda farlar kolayca kaşa uygulanabiliyor.
  • Zaman sıkıntısı yaşayanlar için pratik makyaj deneyimi sunan, doğal renkleriyle ve çok fonksiyonlu formülüyle ön plana çıkan Koton Lip&Cheek,  normal mat ruj gibi dudaklara, krem allık gibi yanaklara uygulanabiliyor.
  • Mat ve kadifemsi renkli rujların yanı sıra doğal parlaklık veren ve hafif renklerle ıslak görünüm sağlayan rujlar gülümsemeye ayrı bir renk katıyor.

Erkek kozmetiği konusunda düşünceleriniz nelerdir? Bu konuda girişiminiz var mı?

– Erkekler için geliştirdiğimiz ürünler ile kozmetik kategorimizi geliştirmek bizim için oldukça önemli. 2017 yılı içerisinde, yurtiçinde erkek kozmetik kategorisine yatırım yapmayı planlıyoruz.

Kozmetik ürünleriniz, kasa önü ürünleri değil de, başlıca ayrı bir kategori haline gelmiş. Bunu nasıl başardınız?

– Biz yaptığımız her işi ve sunduğumuz her koleksiyonu titiz ve özenli bir çalışma ile tüketicilerimiz ile buluşturuyoruz. Koton Beauty için de arka planda güçlü bir ekip ile detaylı çalışma süreçlerini sürdürdük. Toplamda 12 milyon yatırım yaptık. Ürünlerin moda severler ile buluşacağı anın da son derece önemli olduğunu fark ederek müşterilerimizin içinde kendini rahat hissedebileceği ve ürünlerimizi istedikleri gibi deneyimleyebileceği kozmetiğe özel bir alan yarattık. Özel eğitimli profesyonel kozmetik satış danışmanlarımız ise bizi ayrıştıran ve başarıya götüren en önemli gücümüz. Çünkü Yurtiçindeki 30 mağazamızda hizmet veren deneyimli ve eğitimli satış danışmanlarımız, seçilen kombinlere göre makyaj önerileri sunuyor ve uzman makyaj danışmanları da sezonun makyaj trendlerini anlatarak farklı tarzlara hitap eden ürünleri Koton müşterileri ile tanıştırıyor.

Temeli tekstile dayanan bir firma olarak, kozmetik alanında yakaladığınız başarıyı nasıl açıklarsınız?

– Koton, güzelliği ve modayı  bir bütün olarak algılıyor.  Makyaj da, kuşkusuz modanın  vazgeçilmez  bir parçası. Koton mağazalarına gelen müşterilerimizin, seçtikleri en moda kıyafetleri yine en moda makyaj ürün, renk ve kokularla kombinleyebilmesi için trendleri öngörerek hazırladığımız koleksiyonlar kadar güçlü ürünler sunmamız gerektiğini biliyorduk. Bu nedenle Koton Beauty Koleksiyonu’muz için ambalajından formüllerine, renk paletinden günün her anında kullanılabilecek ürün çeşitliliğine kadar tüm detayları düşünerek, trendleri öngörerek adımlarımızı attık. Burada temel hedefimiz aslında “moda Koton’da” söylemimizi her kategorimizde güçlü kılmak. Yani müşterilerimizin mağazalarımıza girdiğinde moda olan her şeyi bir arada bulmasını amaçlıyoruz.

Biz de, Kozmetik Pusula ekibi olarak Koton’a hem giyim, hem de kozmetik alanında başarılarının devamını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir