GenelMevzuat

Kozmetik Kongresi’nde 1. Günden Notlar

Sponsor olarak katıldığımız Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi‘nde birinci günü dün geride bıraktık. İlk günde öne çıkan önemli konulara kısaca değinerek, sizleri de bilgilendirmek istedik.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Kurum Başkan Yardımcısı Fatih Tan, önemli açıklamalarda bulundu:

Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilmiş olan çalıştayda, sağlık beyanı ile piyasaya sürülen ürünlere özellikle dikkat edileceğine dair alınan kararlardan bahseden Tan, “şu kadar sürede saç uzatır, saç çıkartır” benzeri sağlık beyanı içeren ürünler için çok ciddi yaptırımlar uygulanacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra, Adalet Bakanlığı, Gümrük Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, RTÜK ve sektör temsilcilerinin de katıldığı çalıştaydan, “Kozmetik Ürünlerde Sağlık Beyanına Son” kararı alındığını özellikle vurguladı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetik Denetim Daire Başkanı  Sevil Azak Sungur ise, 2016 yılı denetim verilerinden bahsetti:

“2016 yılında toplam 1198 ürün denetlenmiştir. Bu ürünlerin 213’ü uygun, 606’sı teknik düzenlemeye aykırı 366’sının ise güvensiz olduğu tespit edildi. Güvensiz ürün grupları sahte / kaçak / taklit parfüm ve maskaralar, fondötenler, cilt kremi, pişik kremi, yüz maskesi, masaj kremi, masaj sütü, sabun, tüy dökücü ürünler, salyangoz özlü krem ve gül suyu ürünlerinden oluşmaktadır. Denetim sonucu aykırılık ve güvensizlik gerekçesiyle toplam 869.871,00 TL idari para cezası uygulanmıştır.”

Kozmetik ürünlerde en sık karşılaşılan ve kullanılmaması gereken sağlık beyanları ise şu şekilde:

Kelliğe kesin çözüm,
Ağrı kesicidir,
Sedef, mantar, egzamaya iyi gelir,
Pişik tedavisinde etkilidir,
Akne tedavisi,
Yara-yanık tedavisi izlerini giderir,
Saç çıkarır,
Morlukları, şişlikleri giderir,
Diş eti rahatsızlıklarında etkilidir,

Gelişmelerden, önemli satır aralarından ve Kongre’nin devam eden günlerindeki gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir