Daha Etkili E-posta Pazarlaması Yapın

E-posta pazarlaması, yıllardır özellikle e-ticaret yapan markalar tarafından kullanılan ve oldukça sevilen bir yöntem. Mail bülten şablonu üzerinde yapılabilecek iyileştirme ve A / B testleri neticesinde maksimum verimi almak mümkün.

Ne var ki, son dönemlerde pazarlama çalışanları arasında e-posta pazarlaması hakkında fikir ayrılıkları oluşmaya başladığını gözlemliyorum. Başta izinsiz e-posta gönderiminin yasaklanması olmak üzere, çeşitli nedenlerden dolayı e-posta pazarlamasının devrinin bitmek üzere olduğunu söyleyen pazarlama çalışanları mevcut; tabii bir de aksini düşünenler.

E-posta Pazarlaması Bitiyor mu?

Konuyla alakalı yapılan yasal düzenlemeler sonucu, doğal olarak her önüne gelen mail adresini mail list’e ekleyip e-bültenler, reklamlar göndermek artık sıkıntılı bir durum. Ancak, işe iyi yanından bakmak lazım. Neden kendi rızasıyla mail adresini verip yaptığımız güncellemelerden haberdar olmak isteyen kişiler varken daha “belirsiz” kişilerle zaman kaybedelim ki?

“Belirsiz” dememin nedeni ise, aslında izinsiz giden maillerden kaçı doğru adrese ulaşıyor, kaçı potansiyel müşterimiz? Markamızla ya da ürünlerimizle ne kadar ilgileniyor, gelir düzeyi nedir?

Yavaş yavaş çoğu internet kullanıcısının da bilinçlendiğinin farkına varmak lazım. Kim, hangi mailleri almak istiyor, hangilerini almak istemiyor gayet iyi ayrımını yapabiliyor.

Ancak, e-posta pazarlaması bitti demek de çok ciddi, bir o kadar farazi bir iddia olurdu. E-posta pazarlaması bitmedi; sadece birçok pazarlama yöntemi gibi şekil değiştirdi, başka bir şeye evrildi: Drip Marketing

2017 Yılı Pazarlama Trendleri başlıklı yazımızda, veri odaklı ve daha fazla kişiselleştirilmiş pazarlamadan bahsetmiştik. Buna paralel olarak, E-posta pazarlamasında da daha kişiselleştirilmiş bir çalışma yapma dönemi geldi çattı.

Drip Marketing Nedir?

Drip marketing, çok yaygın kullanılan bir terim değil ülkemizde. Tercümesi “Damla Pazarlaması” olsa da, ne demek istediğimi birazdan daha iyi anlayacaksınız: “Damlaya damlaya göl olur”.

Özeti şu:

E-posta ile bir bülten ya da bir reklam gönderecekseniz, önce alıcıları mümkün olduğunca detaylı segmentlere ayırıp, neredeyse kişiye özel mail gönderir gibi, özel ilgi alanlarına yönelik bültenler hazırlayıp gönderiyoruz.

Şunu belirtmekte fayda var; bu çalışma için iyi bir veri havuzunuz olması gerek. Üyelerin, daha önce alışveriş yapmış olan kullanıcıların ve potansiyel müşterilerinizin mümkün olduğunca detaylı şekilde bilgilerini depolamış ve halen depoluyor olmanız gerekli.

İşinize yarayabilecek verilere örnek verelim:

 1. Ad-soyad
 2. E-posta adresi
 3. Sosyal medya kullanıcı adları
 4. Konum bilgisi (GPS) Verileri
 5. Telefonundaki uygulamalar
 6. Facebook ilgi alanları
 7. İnternet tarayıcısı
 8. Sepete eklenen ama alınmamış ürünler
 9. Satın alınan ürünler
 10. İncelenen ürünler
 11. Anahtar kelimeye göre yapılan monitoring çalışması ile tespit edilen tweetler
 12. Yaş
 13. İlişki durumu
 14. Çocuk sayısı
 15. Adres
 16. Cinsiyet

Bu listeyi uzatmak mümkün -ki uzatılması da gerekir. Ne kadar veriniz varsa, o kadar anlamlandırılabilir senaryolar yazma şansınız artar.

Peki bu verileri nasıl elde edeceğiz?

Yukarıda sıraladığımız bilgilerin bir çoğunu alışveriş sırasında ya da üye olurken tüketici kendisi zaten veriyor. Geri kalanlar içinse bir mobil uygulama, Facebook App ya da Linkedin App geliştirerek elde ettiğiniz bilgileri veri havuzunuza aktarabilirsiniz.Akabinde, yapacağınız mailining çalışmasının kapsamına göre, bu bilgileri segmentlere ayırıp mail otomasyonuna entegre edebilirsiniz.

Verileri E-posta pazarlaması için kullanmaya geldi sıra. Bunu da örneklendirerek açıklamaya çalışalım:

9. Satın Alınan Ürünler

Kullanıcının satın aldığı ürünler bilgisi, üzerine kolay senaryo yazabileceğimiz bir durum. Mesela, sitenizden daha önce açık renkli pantolon almış bir kullanıcıya, yeniden pantolon mailleri göndermeye gerek yok. Onun yerine, pantolonla kombin yapabileceği, farklı renklerden oluşan birkaç gömlek seçeneği sunabilirsiniz.

Alınan 50 TL değerinde bir pantolon için, fiyatları 40 TL – 50 TL arasında değişen 3 gömlekle beraber, bir adet 30 TL, 1 adet de 80 TL değerinde gömleği e-posta bültenimize ekleyerek, 5 üründen ve fiyat seçeneklerinden oluşan daha isabetli bir mailing yapmış olacağız. Düşük ve yüksek fiyatlı gömlekler up-sell down-sell yaparak fiyat çeşitliliğini artırmamıza yardımcı oldu.

16. Cinsiyet

Cinsiyet bilgisi, yaş ve ilişki durumu bilgisiyle de birleştiğinde isabetli sonuçlar veren senaryolar yazmamıza yardımcı oluyor. Yaşa ve ilişki durumunun değişimine göre yapacağınız kişiye özel mailingler, herkese gönderilen standart maillere kıyasla daha verimli sonuç verecektir.

4. Konum Bilgisi (GPS) Verileri

Sürekli E-ticaret üzerinden örnek veriyoruz ama, GPS verileri ile fiziksel mağazanız için de çok isabetli çalışmalar yapmak mümkün.

Bir mobil uygulama sayesinde GPS verilerinden gelen konum bilgisini kullanarak, mağazanızın yakınlarında olan kişilere, onlara özel bir indirim fırsatı sunarak mağazaya davet edebilirsiniz. Bunu e-posta ile yapabileceğiniz gibi, uygulamadan göndereceğiniz bildirimle de gerçekleştirmek mümkün.

Daha önce de dediğim gibi, elinizdeki verilerden senaryolar üretmek ve bunları belli bir otomasyonla hedef kitleye ulaştırmak, biraz zahmetli gibi görünse de sonuçları kesinlikle tatminkar olacaktır. CRM sisteminize entegre mailing otomasyonları için Mailchimp ya da Sendloop gibi hizmetleri kullanabilirsiniz.

 

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.