Sektörel Haberler

Doğal Maden Suyu Mu, Sprey Mi? | Uludağ İçecek Röportajı

Değerli Kozmetik Pusula okurları,

Bildiğiniz üzere yayına başladığımız ilk günlerde, tanıdığımız bildiğimiz markalarda iş hayatları, kozmetik, başarı çerçevesinde röportajlar yayınlıyorduk. Uzunca bir süre ara verdiğimiz röportaj serimize kaldığımız yerden devam etmeye karar verdik.

Bugünkü konuğumuz ise, Uludağ İçecek’te Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Sayın Murat Zengin.

Uludağ İçecek, hepimizin yıllardır bildiği, aşina olduğu ve severek tükettiğimiz, “Gazoz Olma, Efsane Ol” sloganı ile zihinlerimize kazınan Efsane Uludağ Gazozu’nun yanı sıra 100 yılı aşkın süredir aynı kaynaktan şişelenen Uludağ Doğal Maden Suyu ile birlikte “Uludağ” ana markası altında 7 kategori, 19 alt marka, 45 değişik ürünle faaliyet gösteren Uludağ İçecek, Premium Cilt Bakım Spreyi ailesiyle karşımıza çıkarak hepimizi şaşırttı. Birçoğumuz için merak konusu olan “Neden sprey?” sorusunun cevabını ve daha fazlasını bu röportajımızda bulabileceksiniz. Dilerseniz hemen başlayalım.

Öncelikle, Kozmetik Pusula’ya zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Biraz Uludağ İçecek’ten bahseder misiniz?

M.Z:  Uludağ İçecek olarak 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyoruz.

Mehmet Hakkı (Erbak) Bey’in Nilüfer Gazoz Fabrikası’nı kurması ve “Nilüfer” markası ile meşrubat üretmeye başlamasıyla, Uludağ İçecek’in temelleri atılmış, şirket 1930 yılında Uludağ İçecek olarak yine Mehmet Hakkı (Erbak) Bey tarafından kurulmuştur. Efsane Uludağ Gazozu’nun formülü Mehmet Hakkı Bey’in oğlu Nuri Zafer Erbak tarafından bulunmuştur. Uludağ İçecek, bugün halen Nuri Erbak’ın çocukları ve torunları tarafından profesyonel bir kadro eşliğinde yönetilmektedir.

Gelişimci ve yenilikçi anlayışımızı temsil eden ürünlerimizin başında; 100 yılı aşkın süredir aynı kaynakta şişelediğimiz Uludağ Doğal Maden Suyu, meyve aromalı doğal maden suyu Uludağ Frutti, meyve sulu doğal maden suyu Uludağ Frutti Extra, özel tasarımlı kobalt mavi şişesinde hafif içimli doğal maden suyu Uludağ Premium, Uludağ Premium Doğal Kaynak Suyu, efsane lezzetiyle Efsane Uludağ Gazozu ve çeşitleri, ev yapımı tadıyla Uludağ Limonata, sektörde fark yaratmamızı sağlayan Uludağ Meyvelim, enerji içeceği pazarında yer alan Deep ve Fazz markalarımız ve bu yıl ilk kez kozmetik sektörüne yönelik üretimini gerçekleştirdiğimiz maden suyundan üretilen Uludağ Premium Cilt Bakım Sprey Serisi ürünlerimiz geliyor.

Peki sprey fikri ilk ne zaman ve nasıl doğdu? Neden Sprey?

M.Z:  Doğal maden suyu dünyanın pek çok ülkesinde kişisel bakım alanında da yaygın olarak kullanılıyor. Hatta tarihte de güzellik reçetesi olarak tanımlanıyor. Uludağ İçecek olarak biz de 100 yıldır doğal kaynağından şişelediğimiz doğal maden suyunu aynı amaçla nasıl tüketicilerimizle buluşturabileceğimiz üzerine kafa yorduk. 2 yıllık bir Ar-Ge sürecinin sonucunda hem ambalaj hem de formül anlamında fark yaratacak, hepimizin içine sinen bir ürün ortaya çıkardık. Hem taşıma hem de cilde uygulama kolaylığı sağlayacağı için de en başından itibaren sprey formatında ilerlemeye karar verdik.

Bildiğimiz kadarıyla spreyleriniz sadece ferahlatmıyor, aynı zamanda bakım yapma ve koruma gibi özellikleri var değil mi?

M.Z: Evet. Uludağ Premium Cilt Bakım Sprey ailesi 3 farklı formülle hazırlanan 3 üründen oluşuyor. Uludağ Premium Yüz Spreyi Sade versiyon doğal maden suyunun içerdiği minerallerle cildi beslerken cildin günlük nem ihtiyacını da karşılıyor. Uludağ Premium Yüz Spreyi E Vitaminli çeşidi antioksidan özellikleriyle hem cildi nemlendiriyor, hem de güneşin zararlı etkilerine karşı cildi güçlendiriyor. Son olarak Uludağ Premium Güneş Koruyuculu Sprey 30 SPF içeriği ile zararlı UV ışınlarına karşı yüksek koruma sağlıyor. Tüm ürünler bu özelliklerinin yanı sıra cildin ferahlamasına da yardımcı oluyor.

Bu defa pazarlama açısından biraz zorlayıcı bir soru soracağız. Yıllarca içecek markası olarak tanındıktan sonra aynı isimle bambaşka bir alana yönelmek büyük bir risk değil mi? Bu tür bir marka genişlemesi sizi korkutmadı mı ve ne tür tedbirler aldınız?

M.Z: Uludağ İçecek olarak asıl iş alanımız içecek sektörü. Ama DNA’mızdaki en önemli öğelerden biri inovasyon. Uludağ Premium Cilt Bakım Sprey ailesini üretirken hedefimiz kişisel bakım sektöründe iddialı olmak değildi. Bizim asıl amacımız doğal maden suyu gibi Türkiye tüketimi Avrupa ve dünya ortalamasının altında olan ve kıymeti henüz yeterince anlaşılamamış bir ürünü tüketicilerimizin hayatına farklı bir şekilde entegre etmek. Bunu yaparken de yenilikçi kimliğimizi en iyi şekilde yansıtabilmek de önemliydi tabi ki. İçecek tarafında farklı ihtiyaçlara hitap eden yeni ürünler ve düzenli iletişim çalışmaları ile uzun süredir bu konuda önemli bir yol kat ettik. Türkiye’nin ilk yerli  hafif içimli  maden suyu olan Uludağ Premium da bu anlamda önemli yatırımlar gerçekleştirdiğimiz bir ürün. İşin pazarlama tarafında bizim önceliğimiz “marka değeri”. Uludağ Premium markasına neler katabileceğimize bakarak faaliyetlerimizi planlıyoruz.  Uludağ Premium Cilt Bakım Sprey ailesi de bu kapsamda attığımız adımlardan biri. Bu ürünün pazarlama bütçesi satış hedefinin de üzerinde. Zor bir yatırım ama uzun vadede markamız için önemli getirileri olacak. Dağıtım alanında gücümüz ve iletişim faaliyetlerimizle bu işin altından da başarıyla kalktığımıza inanıyorum.

Peki son olarak, Uludağ Premium Cilt Bakım Sprey’leriyle alakalı hem müşteri yorumu olarak, hem de satış olarak nasıl bir dönüş aldınız? Beklentileriniz doğrultusunda ilerledi mi süreç?

M.Z: Bu güne kadar piyasaya sunduğumuz ürünlerden hiçbiri başarısız olmadı. Bizler için önemli olan tüketicinin beğenisini kazanacak, ihtiyaçlarına cevap verecek bir ürünü  kaliteden asla ödün vermeden üretmek. Bu koşulları sağladığınızda başarı da peşinden geliyor.

Uludağ Premium Cilt Bakım Sprey ailesi için de tüm çalışmalarımız bu doğrultuda ilerledi. Başta tanıtım çalışmalarıyla ürünü ve faydalarını doğru bir şekilde anlattık. Tüketiciler büyük bir beğeni ve ilgiyle karşıladı. Piyasaya çıkar çıkmaz beklentilerimizin üzerinden bir satış gerçekleştiğini söyleyebilirim.

İleride bizleri Uludağ markası ile çıkabilecek yine farklı kulvarda başka sürprizler de bekliyor mu?

M.Z: Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki sene için çok güvendiğimiz ve tüketicilerimizi şaşırtacağını düşündüğümüz ürünlerimiz var.

Murat Bey’e, kıymetli zamanlarını ayırdıkları için teşekkür ediyor, yenilikçi girişimlerinin devamını ve başarılı olmasını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir