GenelMevzuat

Helal Kozmetik Belgesi Almak İsteyen Firmaların Dikkatine

Özellikle Müslüman ülkelerin yoğun olduğu coğrafyalarda büyüyen helal kozmetik pazarı, dünya kozmetik sektöründe de önemli bir paya sahip. Ülkemizde kozmetik ihracatı en fazla Irak, İran ve Rusya’ya yapıldığından, helal belgesine sahip ürünlere sahip olabilmek yerli kozmetik firmalarımız için önemli avantaj haline gelmektedir.

Belgelendirme için temel koşullar;

 

  • Üretimin, GMP (İyi İmalat Uygulamaları) şartları altında, müslüman uzman kadro gözetiminde, hijyenik ortamda ve hiçbir sakıncalı maddeyle teması olmadan üretiliyor olması ve üretim yerinin helal kozmetik ürünler ve diğerleri olarak ayrılması gerekmektedir.

 

  • Ürünler, hazırlanırken ya da üretim sürecinin herhangi bir aşamasında, helal olmayan veya nesli tükenmekte olan canlılar, bunlardan türetilmiş nanomateryal, genetik materyal ya da bileşen kullanılmamalıdır.

 

  • İnsana ait ve bunlardan türetilmiş bileşen ya da insan sağlığına zararlı olduğu ispatlanmış diğer canlılara ait genetik materyal içermemelidir.

 

  • Üretiminin hiçbir aşamasında dinimizce yasak kabul edilen alkol türevlerininde kullanılmaması gerekmektedir.

 

  • Ürün etiketleri; mevzuata uygun olmasının yanı sıra ve İslami kuralları ihlal etmeyecek, İslam ahlakına uygunsuz resim, şekil gibi unsurlar içermemelidir.

Bu ön koşullara uyan ürünlere sahip kozmetik firmaları bu konuda yetkili kuruluşlara başvurarak yapılan denetim ve analizler sonucunda uygun bulunursa Helal Kozmetik belgesi alabilmektedir. Belge sahibi firmalar belirli aralıklarla denetime tabi tutulacak olup, temel belgelendirme şartlarında bir değişiklik söz konusu olduğunda, esas dokümanın yürürlükten kalkış süresi içinde olmak kaydıyla belgelerini yenileyebilirler. Belgenin geçerlilik süresi ise 1 yıldır.

 

Ayrıntılı bilgi için:

0212 322 51 00

info@pimegitim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir