Eda TAŞPINAR – Sürdürülebilir Değere Ulaşan “Ünlü” Bir Marka [RÖPORTAJ]

Gelişen teknoloji ve her gün ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara paralel olarak, kozmetik sektörünün hem dünyada, hem de ülkemizde hızla geliştiği bir dönemdeyiz. Öyle ki, dünya ve ülke genelinde yapılan istatistik araştırmalar da, kozmetik pazarının doygunluğa ulaşmadığını göstermekte ve yakın gelecekte de ulaşacağa benzemiyor.

Tanınmış / tanınmamış birçok marka, kozmetik pazarında yenilikçi çalışmalar içinde olmakla beraber, sektöre kayıtsız kalamayan başka alanlardaki markaların da kozmetik sektörüne yönelmeye başladığını biliyoruz. Hatta sadece markalar değil, medya ve basından tanıdığımız ünlü isimler de, kendi markalarıyla ya da direkt isimleriyle kozmetik dünyasına adım atıyor.

Tabi, kozmetik dünyasına girmek kadar, bu alanda kalıcı olmak ve ivme kazanmak da, hayli yüksek rekabete sahip bu sektörde başlı başına bir başarı. Bu yazımızda da, kozmetik dünyasında iyi bir başarı yakalamış ve kalıcı marka değeri yaratmış bir isme yer verdik:

Eda TAŞPINAR

Daha çok magazin basınından tanıdığımız, göz alıcı güzelliği, modaya olan yakınlığı ve bronz teniyle bildiğimiz sevgili Eda Taşpınar, aynı zamanda kendi adını verdiği kozmetik ürünlerin de yaratıcısı bir iş kadını.

Eda Taşpınar, daha çocukluk yıllarında, ailesinin de etkisiyle kişisel bakım ve güzelliğe merak salmış bir isim. Bu merakı, hem kendi adına, hem de iş hayatı adına geleceğini şekillendirmiş diyebiliriz. Çocukluk yıllarında, evdeki güneş yağlarının etiketlerini söküp, yerine kendi tasarladığı ve üzerine kendi adını yazdığı etiketleri yapıştırırmış. Şimdi de, kapağından etiketine, içeriğinden kokusuna kadar her detayı bizzat tasarladığı “Eda Taşpınar” ürünleri ile kozmetik dünyasında yer alıyor.

Başta da belirttiğimiz gibi, Eda Taşpınar’ı özel yapan, sadece kozmetik dünyasında markalaşmış bir isim olması değil, aynı zamanda sürdürülebilir bir marka değeri yaratmış olması. Bu özelliği de, kendisini aynı zamanda başarılı bir iş kadını olarak konumlandırıyor.

Peki bu başarının, bu markanın hikayesi nedir? Hangi yollardan geçti, sürdürülebilir bir değer yaratmak için nelere gerek duyuldu, nereden ilham alındı, gelin kendisinden dinleyelim:

Çocukluk yıllarını saymazsak, profesyonel bir marka olarak kozmetik dünyasında yer alma kararını ne zaman verdiniz?

– Kendimi bildim bileli bir kozmetik markası yaratmaya niyetim hep vardı. Bu niyeti hayata geçirmek için ise sabırlı olup doğru insanları bir araya toplayabilmek gerekiyor. Bu amaçla yola çıkıp Yıldız Dükkanı’nı kurduktan sonra, en önemli arayışı bize bu alanda yol gösterecek danışmanlık firması için yaptık. Güvenli ürünler geliştirmek için atacağınız her adımın daha en baştan sağlam olması gerekli. PİM Grup ile tanışmamız da bu zamanlara dayanıyor. Sonrasında üretim süreçlerini oluşturmak, ürün içeriklerini belirlemek konusunda PİM Grup’un bilgi ve deneyimlerinden fazlasıyla faydalandık.

Çocukluk yıllarınızda güneş yağlarının etiketlerini, kendi tasarladığınız etiketlerle değiştirdiğinizden bahsediyorsunuz. Bugün de kendi adınızla markalaştırdığınız bir güneş yağınız mevcut. Peki güneş yağı dışında, çocukluk yıllarınızdaki hayallerinizden bugüne gelip hayata geçmiş başka ürünleriniz var mı?

– 5 sene içinde portföyümüzü genişletmeyi başardık ve devam ediyoruz. Bugün güneş yağından şampuana, body miste ve duş jeline kadar bir çok farklı kategoride ürünümüz var. Anneannemin doğal at kılı fırçası ise çocukluğumdan beri kullandığım, çok sevdiğim anneannemin bana hediyesi. Bu ürünü de, selülitleri doğal yollardan en aza indirgemek için piyasaya sürdük.

Fikir aşamasından üretim ve pazarlamaya kadar birçok yoldan geçtiniz doğal olarak. Bu süreçte sizi en çok zorlayan ve işinizi kolaylaştıran detaylar / durumlar nelerdi, kısaca bahsedebilir misiniz?

– Yeni ürünler için fikir geliştirirken önüme herhangi bir sınırlama koymuyorum. Genç bir ruha sahip olan herkesi mutlu etmek için, tasarlayabileceğim en uçuk ürünleri hayal etmeye çalışıyorum. Tabi ki bu hayalleri üretim aşamasından uygulamaya geçirmek her zaman kolay olmuyor. Bu konuda PİM Grup’tan aldığımız danışmanlık, hem üretim süreçlerini, bu hayallerin önünü açacak biçimde şekillendirebilmemizi, hem de istediğimiz inovatif ürünleri piyasaya sürmemizi ve genç ruha sahip herkesi mutlu etmemizi sağladı.

Sizin de bildiğiniz gibi, kozmetik dünyası hızla gelişiyor, neredeyse her gün sektöre yeni rakip oyuncular katılıyor. Pazara katılmak kadar, kalıcı olmak, sürdürülebilir bir değer yaratmak da önemlidir. Peki siz, “Eda Taşpınar” olarak pazardaki kalıcı başarınızı neye borçlusunuz, nasıl yöntemler benimsediniz?

– Aslında çok gizli bir formülü yok bunun. Her işte olduğu gibi, işinizin başında olduğunuz ve doğru insanlarla çalıştığınız sürece önünüze çıkan engelleri aşabiliyorsunuz.

Gelecekte “Eda Taşpınar” markası ile göreceğimiz yeni ürünler olacak mı?

–  Tabi ki. Güneş yağı ile başladık, sonrasında şampuan, doğal at kılı fırçası ve body mistlerle devam ettik. Önümüzdeki süreçte farklı ve inovatif ürünlerle, hem  mevcut kategorileri geliştirip, hem de yeni kategorilere gireceğiz.

Son olarak… Hem başarılı ürünler yaratmak, hem de kalıcı değerlere sahip bir marka oluşturmak adına, gelecekte kendi markasını oluşturmak isteyen, kozmetik dünyasına adım atmak isteyen genç girişimcilere, bloggerlara, moda meraklılarına tavsiyeleriniz nelerdir?

Yıldız Dükkanı ile temasa geçmelerini öneririm. Çünkü, biz bu işin bir çok zorluğunu yaşadık ve üstesinden gelmeyi başardık. Aynı zorlukları, akılcı formüller ile geçebilmeleri ve doğru insanları bulabilmeleri için memnuniyetle danışmanlık verebilir ve beraber çalışabiliriz.

Peki Eda Hanım. Bu keyifli röportaj için çok teşekkür ediyoruz. İş hayatınızda başarılarınızın devamını diliyoruz.

Editör Notu: Konuyla ilgilenenler için, iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Eda Taşpınar Resmi Web Sitesi: www.edataspinar.com
E-posta: burak@yildizdukkani.com.tr

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.