Haber Bültenleri

Hotjar Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Online satış yapılıyor olsun ya da olmasın, bir web sitesine gelen ziyaretçilerin site içerisindeki davranışları, sitede geçirdiği süre, ilgilendiği konudaki sayfaları bulabilmesi, bir üyelik ya da abonelik formunu doldurması gibi aksiyonları takip etmek firmalar için büyük önem taşır. Çünkü web site, internetteki potansiyel müşterilerle hızlı ve kolay temas kurmak için önemli bir mecra. Elbette kurulan temas sonrası alınması gereken aksiyon ne ise (satın alma, form doldurma, abone olma, iletişime geçme v.b.) onun da gerçekleşmesi lazım yoksa sitenize sadece kuru kalabalık gelmiş olur.

İşte bu aksiyonların ne kadarı gerçekleşiyor, nasıl ve ne şekilde gerçekleşiyor bunu düzenli olarak ölçmek gerekir. Bu konuda en yaygın kullanılan araç Google Analytics olmakla beraber, bugün size oldukça kolay ve kullanması keyifli bir analiz aracından bahsedeceğim: Hotjar.

Hotjar, kolay kurulumu ve pratik kullanımıyla beraber sizlere harika insights (iç görü) kazandıran ve sitenizdeki eksikleri, ziyaretçilerin zorlandığı hususları tespit etmenizi bir hayli kolaylaştırıyor. Gelin, Hotjar’ın öne çıkan özelliklerini birlikte inceleyelim.

Click Heatmaps

Click Heatmaps, ziyaretçilerin sitedeki veya tek bir sayfadaki tıklamalarını arşivleyip görselleştiren ve ısı haritası formunda size sunan enfes bir araç. Sitenizde hangi sekmelerin ya da butonların ne yoğunlukta tıklandığını, ziyaretçilerin dikkatini daha çok hangi noktalara yoğunlaştırdığını gösteriyor. Böylece konumu, biçimi ya da rengi değişmesi gereken, özelliği değişmesi gereken bir nokta ya da buton varsa gerekli iyileştirmeleri yapabileceksiniz.

Move Heatmaps

Bu araç, harekete dayalı ısı haritasını görsel olarak size sunuyor. Site / sayfa ziyaretçilerinin fare imlecini hangi noktalarda daha çok hareket ettirdiğini inceleyerek, belki de sizin için önem teşkil eden ama ziyaretçilerin dikkatinden kaçan bir yazı öbeğinin, butonun ya da bir görselin yerini değiştirmeye, daha göz önüne taşımaya karar verebilirsiniz. Yine aynı şekilde, ziyaretçilerin daha çok yoğunlaştığı noktaların diğer noktalardan farkının ne olduğunu bularak bu dikkat çekici özellikleri site genelinde uygulayabilirsiniz.

Scroll Heatmap

Kaydırma haritasi, site ziyaretçilerinin ne kadarı, sitedeki sayfaları ne oranda aşağı kaydırıyor (scroll), bir sayfada ne kadar aşağı iniyor, bu bilgiyi size görselleştirerek sunuyor ve kaydırma yoğunluğunu da renklerle göre sınıflandırıyor. Bu harita sayesinde, ziyaretçilerinizin bir sayfayla ne kadar ilgilendiğini ya da dikkatini çekmediği için hangi seviyede sayfayı incelemekten vazgeçtiğini görebilirsiniz. Böylece tüm sayfaları daha cazip hale getirecek iyileştirmeleri hayata geçirebileceksiniz.

Visitor Recordings

Bu araç, benim favorilerimden bir tanesidir diyebilirim. Aslında bu özelliği Yandex Metrica da sunuyor ancak ben Hotjar kullanmayı tercih ediyorum. Visitor Recordings, sitenizde belirlediğiniz sayfalara giren kullanıcıların tüm davranışlarını arşivleyerek size video olarak sunuyor. Yukarıdaki görselde yer alan “Play” butonuna bastığınızda, sizi aşağıdaki gibi bir oynatma ekranı karşılayacak ve her bir tekil kullanıcının site içerisindeki yolculuğunu seyredebileceksiniz.

 

 

Bu özellikler, benim en çok kullandığım ve Hotjar’ın öne çıkan özellikleri. Bunların dışında soru sorma, anket oluşturma, feedback toplama, dönüşüm hunisi hazırlama gibi özellikleri de mevcut. Şunu da hemen belirteyim, Hotjar ücretli bir araç lakin yukarıdaki özellikleri “sınırlı olarak” ücretsiz kullanma imkanınız da var. Pazarlama dünyasında ölçemediğiniz hiçbir şeyi yönetme şansınız da olmaz. Bu araç, size web sitenizin kontrolünü elinize almanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir