Haber BültenleriSektörel Haberler

Kadın Tüketicilere Dijitalden Ulaşın

Bildiğiniz gibi, dijital platformların pazarlama amaçlı kullanımı önlenemez bir hızla artıyor. Tabii, dijitalde bir erkek – kadın sınıflandırması yapmak pek mümkün değil. Kullanım alışkanlıkları, yaş, cinsiyet, gelir seviyesi, eğitim düzeyi gibi çeşitli parametrelere bakarak kullanıcıları ana hatlarıyla yorumlamak mümkün olsa da, daha detaylı verilere her zaman ihtiyaç duyuyoruz.

Bu bağlamda, daha detaylı veriler kazanmak ve hedef kitlesini daha iyi tanıyabilmek için, tüketicilerinin %96’sı kadın olan Glamour, Cosmopolitan ve Hearst, kadınları dijital platformda nasıl yakalarız, kampanyalarımıza destek olmalarını nasıl sağlarız gibi sorulardan yola çıkarak yaşları 18-67 arasında değişen 2.500 kadın ile kapsamlı bir araştırma yaptı.

“Kadınlar Daha Çok Dizüstü Bilgisayarlardan İnternete Giriyor.”

Söz konusu araştırmaya göre, kadınların %74’ü internete bağlanmak için dizüstü bilgisayarları tercih ediyor. İkinci sırayı %67 oranla akıllı telefonlar, %57 oranla masaüstü bilgisayarlar üçüncü sırada yer alıyor. dördüncü sırada ise tabletler var.

“Güldüren İçeriklerin Paylaşım Oranı Daha Yüksek”

Erkek kullanıcılarda olduğu gibi, kadınlarda da komik içerikler %57 oranla ilk sırayı alıyor. Şahsi fotoğraflar ve videolar %55, yeni hikayeler %31, hizmet/ürün önerileri %24, eğitim amaçlı içerikler ise %21 oranlarıyla, kadınların paylaşım alışkanlıkları hakkında ciddi bir öngörü edinmemizi sağlıyor.

“Yeni Şeyler Öğreniyorlar”

Bu araştırmaya katılan kadınlar içerisinden %81’lik ciddi bir kesim, internetin yeni şeyler öğrenmek için iyi bir araç olduğunu ifade ediyor. %69’u da, marka ve ürünleri denemek için yeni fikirler edindiklerini belirtiyor. Yine, araştırmaya katılan kadınların %65’i, televizyonu sadece rahatlama amaçlı izlediğini söylerken, %38’i ise basılı dergileri güncel kalmak için okuyorlarmış.

“Haber Almak İçin İlk Tercih Ettikleri Mecra”

Araştırmaya katılan kadınların %49’luk bir bölümü, haberleri internet sitelerinden okumayı tercih ediyor. %35’i TV’den, %10’u ise gelişmeleri sosyal medyadan takip etmeyi tercih ediyor.

“Facebook Lider”

Bir çoğumuz, Facebook’u diğer sosyal medya platformlarından daha fazla takip ediyoruz. Araştırmaya katılan kadınların verdiği oranlara bakacak olursak, %87 Facebook, %58 Youtube ve %41 oranında Instagram takip ediliyor.

 

Bu araştırmaların söz konusu markalara getirisi ne olur, tam olarak kestirmek zor. Ancak kadın tüketicilere dair ciddi iç görüler edindikleri kesin. Bundan sonraki kampanyalarında daha başarılı olacakları ise aşikar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir