GenelSektörel Haberler

UTM Kodu Nedir? UTM Kodu Oluşturma

Dijital pazarlama çalışmalarının belki de en önemli özelliği, yapılan tüm çalışmaların ölçülebilir olmasıdır. Yapılan ölçümlerle elde ettiğiniz verileri ölçebilir, çıkan rakamlara göre yürüttüğünüz faaliyetlerin neticelerini değerlendirebilirsiniz. Ölçüm için kullanılan onlarca araçtan bir tanesi de UTM kodu. UTM kodu, sayfa/kategori linklerinin sonuna eklenen ve Google Analytics aracında, siteye gelen trafiğin kaynağını net olarak görebilmemizi ve anlamlandırmamızı sağlayan kısa kodlardır.

Linklerin sonuna eklenen utm kodları sayesinde, dijital mecralarda yapılan kampanyalarda kullanıcıların davranışlarını, mecrayı, kullandıkları teknolojileri, geldikleri kaynağı (yazı / banner / mail vs.) ve segmente bağlı olarak birçok detayı incelme fırsatı buluruz.

UTM kodlarının kullanım şekline dair örnek vermek gerekirse, Facebook’ta aynı kampanya için iki farklı reklam başlattığınızı varsayalım. Her iki reklam tıklaması da, aynı sayfaya yönlendiriyor. Bu iki reklam kampanyasının linklerine yapacağınız farklı utm kodları ile, hangi reklamlardan daha çok verim aldığınızı Google Analytics ekranlarında görebilirsiniz. Bu da, Facebook Reklam Yöneticisi ekranına alternatif bir ölçüm kaynağı daha sağlamış olur.

Bir diğer örneği E-ticaret alanından verebiliriz. Ürün satışı yaptığınız web sitenizde, bir ürün sayfasında 2 adet “Satın Al” ya da “Sepete Ekle” butonu olduğunu düşünelim. Bu iki butonunda işlevi, tüketiciyi sepet ya da satın alma sayfasına yönlendirmektir. Butonların sonuna ekleyeceğiniz farklı UTM kodları ile, hangi butonun daha çok tıklandığını anlayabileceğiniz performans ölçümleri yapabilirsiniz.

UTM ifadesi, Urchin Tracking Module sözcüğünün kısaltmasıdır. Aynı zamanda Google UTM Url ya da URL Builder olarak da tanımlanabilir.

UTM Kodu Oluşturma

UTM kodlarınızı, https://ga-dev-tools.appspot.com/campaign-url-builder/ adresinden kolayca oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki görseli inceleyecek olursak, aslında UTM kodu oluşturmak için Google’ın bize gayet basit bir ekran sunduğunu görebiliriz.

 

UTM kodu oluşturulurken, toplamda 5 parametre kullanılır. Bunlar; utm_source, utm_medium, utm_campaign, utm_term ve utm_content şeklindedir. Kaynak (source), aracı (medium) ve kampanya adı (campaign) kodları, kullanılması zorunlu olan kodlardır. Yukarıdaki ekranı doldurduktan sonra otomatik olarak yeni kodlarınız size sunuluyor.

UTM Kodu Alternatif

Tercihe bağlı olarak, Google ekranını kullanmadan da kendi utm kodunuzu oluşturup kullanabilirsiniz. Kodlar arasındaki hiyerarşiyi (sıralamayı) bozmamaya özen gösterin. Az önce 5 adet utm kodu olduğundan bahsetmiştik.

utm_source
utm_medium
utm_campaign
utm_term
utm_content

UTM kodumuzu oluşturmak için bilmemiz gereken 2 detay var, UTM kodları, linklere ? (soru işareti) ile bağlanır; birbirlerine ise & karakteri ile bağlanır. Benim bu yazı için oluşturacağım örnek utm koduna bakalım:

kozmetikpusula.com/utm-kodu-nedir-utm-kodu-olusturma?utm_source=Twitter&utm_medium=sponsorlu2&utm_campaign=pazarlamakategorisi

Zorunlu 3 parametreyi kullandıktan sonra, ihtiyacınız varsa reklamlarınızı daha fazla ayrıştırmak adına diğer 2 parametreyi de dahil edebilirsiniz. Utm kodu oluştururken kelimeler arasında boşluk bırakmamak ya da Türkçe karakter kullanmamak gerektiğini unutmayın.

UTM Kodları Nerede Görülür?

Oluşturduğunuz kodlarla sitenize gelen trafiği incelemek için Google Analytics hesabınızda oturum açıp sırasıyla Davranış > Tüm Trafik > Kaynak adımlarını izleyerek, sitenize gelen trafiği detaylı olarak incelemeniz mümkün. Google Adwords hesabınızdan gelen trafik, otomatik olarak google/cpc şeklinde gözükecektir. Bunu da belirtmekte fayda var. Daha detaylı bilgi ve yardım konuları için Google Analytics’in yardım sayfalarını inceleyebilirsiniz.

3 thoughts on “UTM Kodu Nedir? UTM Kodu Oluşturma

 • Merhaba, şöyle bir sorum olacak. Oluşturduğumuz utm kodunun tüm sayfalarda sabit kalması için ne yapılabilir. Örneğin ben Ana Sayfam için utm oluşturdum ve reklam kampanyamda kullandım. Fakat utm oluşturduğumuz link diğer sayfalara tıklayınca kayboluyor, ve ben tam bir ölçümleme yapamıyorum. Bu konuda bilgi yardımı rica edebilir miyim?

  Yanıtla
  • Merhaba Mustafa Bey,

   UTM Kodları daha çok belli performans pazarlamalarının trafiğini ölçmek için kullanılır. Bu nedenle de sabit bir utm kodu oluşturmayız. Yaptığımız çalışmalara göre nereden gelen trafiği ölçmek istiyorsak, utm kodunu ona göre hazırlamamız gerekiyor.

   Ben oluştururken genelde linki sitemden kopyalayıp “?utm_source” ve devamını elimle yazmayı tercih ediyorum. Yani, web siteniz içerisinde sabit bir utm kodu oluşturmazsınız, Diyelim ki, bu siteye bir banner reklamı verdiniz, o zaman utm_source=kozmetikpusula ile başlayan bir link oluşturup bu sitedeki bannerin yönlendirme linki olarak kullanırsınız. Analyticsten baktığınızda da, kozmetikpusula bannerindan ne kadar trafik aldığınızı anlamış olursunuz.

   Yanıtla
 • Gözde Sünbül

  Süper bir içerik ilk sırada olmayı hak ediyor.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir