GenelMevzuat

KOZMETİK İHRACATINA HAZIR MISINIZ?

Yerli pazardan çıkıp, artık engin denizlere açılmak istiyor musunuz? Türkiye piyasasında istediğimiz yere geldik sesimizi aynı lisanı paylaşmadıklarımıza da duyurma zamanı geldi mi diyorsunuz?

O zaman sıcacık taptaze bir kılavuzla tüm kozmetik sektörüne merhaba diyelim 🙂

Aslında çok başka şeylerden bahsetmiyorum, az çok aşina olduğumuz kısmen de bildiğimiz şeylere Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ufak dokunuşlarla birkaç yenilik getirdi. Kozmetik Ürün İhracat Sertifikası Düzenlemesine İlişkin Kılavuz Sürüm 2.0 yayında koşuuun.

Aslında her şey Elektronik Uygulamalar Projesinin (EUP) ve E-Uygulamalar Girişinin, Ürün Takip Sistemi (ÜTS) ve Elektronik Başvuru Sistemine (EBS)  dönüşmesiyle birlikte başladı. Daha önceden ihraç etmek istediğimiz ürünümüz için bildirim de bulunmamız yeterli idi sürüm güncellemesiyle birlikte bildirimi yapmamız ve sonrasında ürün başvurusuna dair ‘’kaydı alındı’’ ibaresini görmemiz gerekmektedir. Kaydı alınmayan hiçbir kozmetik ürün için ihracat talebimiz olamaz!

Peki ya sonra? Bu kadar değil elbette bir diğer değişiklik:

Önceki sistemde Evrak Başvurusu ekranından önce Genel başvuru sonra da basamak basamak Birim Adı, Başvuru Tipi seçilirdi. Başvuruya eklenecek dosyalar sırayla:

Standart Dilekçe

-Bildirim Listesi (e-takip numaralarının yer aldığı)

-Deklarasyon  dan oluşmakta idi.

Şimdi ise EBS üzerinden bir firma için İhracat Sertifikası talebinde bulunacak isek öncelikli olarak sisteme Kullanıcı Giriş bilgilerimizle giriş yapıyoruz, daha sonra Başvurular sekmesi altındaki Genel Evrak Başvurusu Ekle kısmını seçip Birim Adı kısmından Kozmetik Ürünler Dairesi, Belgelendirme Faaliyetleri Birimi’ni seçmemiz gerekiyor.

Doküman Tipi kısmından Kozmetik Ürün Sertifika Başvurusu’nu seçiyoruz. Bu kısımda ilk sürümden biraz farklı olarak aşağıdaki evrakların eklenmesi gerekiyor;

Standart Dilekçe

-Bildirim Listesi (her başvuru için ÜTS nin verdiği Başvuru Numarası ve İşlem Takip Numaralarının yer aldığı )

-Firma Antetli Kağıdına Deklarasyon  (TİTCK EBS de kayıtlı kozmetik firma adınızın ve adresinizin yazılı olduğu bir giriş sonrasında cins adlarıyla ihracatını istediğimiz ürünlerin en fazla 50 ürün olacak şekilde listesi VE ilk sürümden farklı olarak ek bilgi kısmı koyulmuştur, Üretici bu kısımda sadece Ülkemiz kozmetik mevzuatı ve/veya AB kozmetik mevzuatına uygunluğu kapsamında bilgi verebilir)

-Taahhütname

Bu evrakların doğruluğunu kontrol edilip Başvuru Gönder butonunu tıklıyoruz. Eski sistemden farklı olarak başvuru e-imza ile imzalanmak zorunda. Sisteme yüklenen evrakları, işlem takip numarasının ve talep edilen sertifika sayısının belirtildiği imzalı kaşeli Standart Dilekçe ekinde matbu olarak TİTCK’ya iletiyoruz.

Sonrası mı? Sonrası elbette Bakanlığın olumlu/olumsuz dönüşüne göre şekillenecek. Herhangi bir eksiklik durumunda ilk sürümden hiç farklı olmayan bir şekilde tarafımıza eksik yazısı iletilecek ve bu eksikliklerin giderilip yeniden başvuru yapılması beklenecektir, ama kötü durum senaryolarını bir yere bırakırsak tüm kaydı alınmış ürünlerimiz için Sağlık Bakanlığı Sertifika Bedelini, Ödeme Referans No ile birlikte bize iletecek ve en geç 10 gün içerisinde bize gönderilen mail içerisinde belirtildiği şekilde bu ödemeyi yapmamızı isteyecektir. Ödemenin yapılmaması durumunda başvurumuz iptale düşeceği için yeniden başvuru yapılması gerekecektir.

Şimdi ihracata hazırız.

Gamze Hatun Başar
Pim Grup | Ruhsatlandırma Uzmanı     

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir