DuyurularGenelMevzuat

Kozmetik Kongresi’nin 2. Gününden Notlar

Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi’nin 2. gününde en çarpıcı konu, TİTCK Denetim Dairesi Birim Sorumlusu Mihriban Doğan Kırcı tarafından sunulan Kozmetik Ürünlerin Tanıtım Faaliyetlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar konulu sunumu idi.

Sunumdan dikkat çeken kısımlar:

Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri Derneği’nden Vuranel Okay’ın Kozmetik Ürünler için Saha Denetiminin Merdiven Altı ve Kaçakçılıkla Mücadele Etkisi isimli sunumunda paylaştığı veriler de dikkat çekiciydi.

Prof. Dr Belma Gümüşel  Kozmetik Ürünlerde Güvenlilik Değerlendirmesi ve Değerlendiricinin Eğitimi başlıklı sunumunda 25 Ekim 2017 de yayınlanan kılavuz detaylarını anlattı.

Bu kılavuzda güvenlik değerlendiricisinin eğitiminin nasıl olması gerektiği yer alıyor.

Güvenlilik Değerlendiricisi Eğitimi

MADDE 6- (1) Kozmetik ürünlerin güvenlilik değerlendirilmelerine ilişkin yapılacak olan eğitim programlarında yer alacak tüm eğitmenler, eğitim verecekleri konu ile ilgili gerekli bilimsel ve teknik eğitime yeterli düzeyde sahip olduğunu belgeler ile kanıtlamalıdır.

(2) Eğitim programına katılacak kişilerin nitelikleri (mevzuatla belirtilen meslekler ve alınmış eğitimler) verilecek eğitimi almaya yeterli olmalıdır.

(3) Eğitim programının kapsamı güvenlilik değerlendirmesi içeriğinde yer alan konularla ilgili olmalıdır.

(4) Eğitim programının sonunda verilecek belgede eğitimin programının adı ve süresi açıkça yazılı olmalıdır.

(5) Eğitim kapsamının yeterli düzeyde ölçülebileceği en az 1 adet sınav uygulaması yapılır.

(6) Eğitim programı “alanında uzman akademik koordinatör/koordinatörler” sorumluluğunda yürütülür.

Ek olarak, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı Kozmetik Ürün Güvenlik Değerlendirmesi ve Değerlendiricisi Eğitimi hakkındaki duyuruya değindi. Duyuru ise şu şekilde:

Güvenlilik Değerlendirmesi ve Değerlendiricisi Hakkında Kılavuz Sürüm 1.0 ve Kozmetik Ürünlerde Güvenlilik Değerlendirmesine İlişkin Kılavuz Sürüm 2.0 doğrultusunda yapılması gereken eğitimlere ilişkin ilgililerce planlanan eğitim programının en az 1 ay öncesinde tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir. İlgililere önemle duyurulur.

Eğitim, İletişim ve Koordinasyon Birimi
Kozmetik Ürünler Dairesi Başkanlığı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir