KOZMETOTEKSTİL ÜRÜNLERE İLİŞKİN KILAVUZ SÜRÜM 3.0 GÜNCELLEMESİ

Kozmetotekstil ürünler olarak ifade edilen kozmetik ürün taşıyan tekstil ürünlerinin kapsamı, kalite ve kontrol testleri ile iddialarına ilişkin üreticilere yol göstermek amacıyla hazırlanan bu kılavuz 9 Ekim 2017 tarihinde güncellendi.

Temel amacı kozmetik etki göstermek olan ve zamanla salınan bir kozmetik ürün taşıyan tekstil ürünü “kozmetotekstil ürün” olarak tanımlanır.

Bu kılavuz “Kozmetotekstil ürünler için Kozmetik Yönetmeliği 12 inci maddesi gereğince yapılması gereken güvenlilik değerlendirmesi çalışmasında; kozmetotekstile adsorbe edilen kozmetik ürünün genellikle farklı içeriklerin kompleks kompozisyonundan meydana gelmesi nedeniyle, kozmetik üründe bu hususun göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu güvenlilik değerlendirilmesinde kozmetik ürünün tekstil malzemesi bileşiminde yer alan maddelerle etkileşim olasılıklarının ve kozmetik ürünün kozmetotekstil uygulaması kapsamında neden olacağı maruz kalınmanın dikkate alınması gerekmektedir. İlaveten bu güvenlik değerlendirmesi çalışmasında, kozmetotekstil ürünün kullanımına sunulduğu hedef kitlenin ve/ veya ürünün uygulanacağı bölgenin belirgin maruz kalma özelliklerinin göz önünde bulundurulması da gerekmektedir. “ gibi maddelerden oluşarak kozmetoteksil ürünleri güvenlik değerlendirilmesi için hazırlanmıştır.

Yayımlanan bu kılavuz da yalnızca yazım yanlışlar düzeltilmiş olup “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Kozmetotekstil Ürünlere İlişin Kılavuz Sürüm 2.0” ile aynı içeriğe sahiptir.

 

Kim. Kader Güçlü

Proje Uzman Yardımcısı

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.