Kozmetik Ürünlerin Depolanması ve Nakliyesi

Kozmetik ürünlerin depolanması, nakliyesi, satışa ve hizmete sunulduğu ortamlarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, Kimyager Gülçin Erdoğan tüm detaylarıyla kaleme aldı.

KOZMETİK ÜRÜNLERİN DEPOLANMASINDA, NAKLİYESİNDE, SATIŞA VE HİZMETE SUNULDUĞU ORTAMLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bir kozmetik ürünün kalitesini devam ettirebilmesi için depolanma koşulları çok önemlidir. Ürünün nakliyesinde, hizmete sunulduğu ortamlarda ve satış öncesinde depolanma işlemleri ürünün kalitesi üzerinde büyük rol oynar.

Kozmetik üreticiler, ürünlerinin kalitesini devam ettirmek için fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik dayanıklılık testlerini mutlaka yaptırmalıdır. Stabilite testleri sonucunda saklama koşullarının ürün üzerindeki etkisine dair bulgular elde edildi ise bunlar ürün etiketlerine yazılmalı ve tedarik zinciri boyunca ilgili kişilere aktarılmalıdır.

Depolamada dikkat edilmesi gerekenler;

a) Ürünler doğrudan güneş ışığı altında bekletilmemelidir.

b) Bazı ürünlere özgü durumlar istisna olmak üzere, ürünlerin oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gerekir.

c) Kozmetik ürünlerin aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortam koşullarına maruz bırakılması uygun değildir.

ç) Su içermeyen bazı kozmetik ürünlerin (toz formunda bulunan pudralar, farlar gibi) aşırı nemli ortamlarda tutulmaları uygun değildir.

d) Emülsiyon yapısında ve akıcı özellikte olan kozmetik ürünlerin şiddetle çalkalanmaları, yapılarının bozulmasına neden olabileceği için uygun değildir.

Ayrıca aşağıdaki durumlara özen gösterilmesi çok önemlidir;

  • Kozmetik ürünler depolanırken, depolama alanları mutlaka temiz, havalandırılmış ve zararlılardan arındırılmış olmalıdır.
  • Depo alanı, bir kozmetik ürünün kırılması, dökülmesi halinde bulaşmayı önleyecek şekilde tasarlanmış olmalıdır.
  • Ambalajlarda bozukluk, kırılma gibi durumlarda o ürünler mutlaka ayrı bir yerde depolanmalı, yanlışlıkla satılması önlenmelidir.
  • Nakliye ve depolama sırasında oluşabilecek aşırı sıcak veya soğuk koşullar, radyasyon, nem ve istenmeyen mikroorganizmalar gibi durumlara maruz kalınmaması için imalatçı tarafından nakliye ve depolama süresince oluşabilecek koşullar için şartlar öngörülmelidir.
  • Ambalajların üzerine saklama koşulları açık ve silinmeyecek şekilde yazılmalıdır, ürün ihraç ediliyor ise ihraç edilecek ülke tarafından anlaşılır bir dil olmasına özen gösterilmelidir.

Kozmetik ürün tüketicisinin dikkat etmesi gereken hususlar:

Tüketiciler, satın alacakları kozmetik ürünlerin ambalajlarının (iç ve varsa dış ambalajlarının) temiz, üzerindeki yazıların düzgün ve okunabilir olmasına dikkat etmelidir. Ayrıca, ambalaj üzerinde Yönetmelik kapsamında yer alması gereken; üretici adı ve adresi, ürünü oluşturan bileşenlerin ismi, ürünün miktarı, ürünün özelliğine bağlı olarak son kullanma tarihi veya açıldıktan sonra üretici tarafından öngörülen kullanım süresine ilişkin bilginin yazılmış olmasına dikkat etmeleri gerekir.

Tüketiciler hiçbir kozmetik ürünü, ürünün kullanma talimatında aksi belirtilmediği sürece farklı bir madde ya da ürünle seyrelterek, karıştırarak kullanmamalıdırlar.

Tüketicilerin ürünleri satın aldıklarında üzerindeki uyarılarına göre kullanmaları ürünün ömrü için önem taşır.

Pim Grup Proje Uzman Yardımcısı

Kimyager Gülçin ERDOĞAN

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.