Sürdürülebilir Bir Dünya için Refill Ambalajlar

Avrupa, her yıl yaklaşık 25,8 milyon ton plastik atık üretmekte, bunun yalnızca %30’u geri dönüştürülmekte ve yarım milyon tonu okyanusu kirletmektedir. Yapılan çalışmalara göre, radikal bir önlem alınmadığı taktirde okyanusa karışan plastiğin 2040 yılına kadar 3 katına çıkacağı ve büyük dönüşümsel değişiklik olursa bu miktarın %80 oranında azaltılabileceği belirtilmiştir. Bu nedenle, çoğu ülke,  atık azaltma da dahil olmak üzere çevre koruma ve sürdürülebilirlik konusunda önemli adımlar atmaktadır.

                                 Bu adımlardan biri de yeniden doldurulabilir ambalajlardır…

Yeniden doldurulabilir ambalajlar, gereksiz israf önlediği için daha sıfır atık bir yaşam tarzı benimsemenize de yardımcı olmaktadır.

Eco-label, ekotoksisite ve biyolojik olarak parçalanabilirlik açısından sınırlı etkileri olan, yalnızca sınırlı miktarda tehlikeli madde içerebilen ve daha az ambalaj kullanan, kolayca geri dönüştürülebilen ürünleri teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Geri dönüştürülmüş malzeme ve yeniden doldurulabilir ambalaj kullanımı teşvik edilmektedir.

Yeniden doldurma (Refill) İşlemi Nasıl Yapılır?

Başvuru sahipleri, birincil ambalajın etiketinde kullanılacak doğru dozajı veya uygun miktarı aşağıdaki cümle ile birlikte belirtmelidir.

“Ürünün doğru dozajını kullanmak, çevre üzerindeki etkileri en aza indirir ve para tasarrufu sağlar.”

Belirli bir ürün için doğru dozajın, tüketici özelliklerine (örneğin saçın uzunluğu) bağlı olması nedeniyle tanımlanamadığı durumlarda, bunun yerine aşağıdaki cümle kullanılacaktır.

“Gereksiz yere aşırı tüketmemek için ürünü dikkatli bir şekilde dozlayın”

Avrupa Komisyonu, e-etiketleme başlığı altında yeni getireceği düzenleme ile “dijital çağa uygun bir Avrupa” önceliğine katkıda bulunmakta ve Avrupa Yeşil Mütabakatı, Sürdürülebilirlik için Kimyasallar Stratejisi ve Endüstriyel Strateji dahil olmak üzere çeşitli Komisyon stratejilerini desteklemektedir.

E-etiketleme ile tüketiciler eski ambalajlarını götürüp, yeniden doldurabileceklerdir. Ambalaj üzerinde fiziksel etiketlemenin olmaması, tüketicilerin güncel dijital bilgilere erişimi olduğu sürece, etiket bilgilerinin yanlış veya güncelliğini yitirmiş olma olasılığını ortadan kaldırdığı için yeniden doldurmayı kolaylaştırır. Ambalaj üzerinde etiketleme olmaması, geri dönüşümden önce ürünlerin üzerindeki etiketleri kazıma zorunluluğunu ortadan kaldırdığı için geri dönüşümcülere fayda sağlamaktadır.

Çevrimiçi bilgi, kağıt tüketimini ve atık üretimini azaltabileceğinden, dijitalleşmenin en büyük faydaları çevresel olacaktır…

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

1 Yorum

    Bir yorum Bırak

    Your email address will not be published.