GenelMevzuat

Avrupa Birliği’nde Yeni Düzenlemeler

Avrupa Birliği, 10 Şubat 2017 tarihi itibariyle kozmetik üreticilerini yakından ilgilendirecek yeni düzenlemeler yayınladı. Bu düzenlemelerden ilki Benzophenone-3 (Oxybenzone) ile ilgili diğeri ise saç ve kirpik boyaları için yeni sınırlandırmaları içermekte.

Benzophenone-3 hakkındaki düzenleme;

UV absorban özelliği nedeniyle güneş koruyucu ürünlerde güneşin zararlı etkilerinden korunmak için kullanıldığı gibi duş jellerinden ojeye kadar pek çok ürün içerisinde formülasyonu korumak için de kullanılan Benzophenone- 3 için, AB ülkelerinde geçerli olacak yeni sınırlamalar mevcut. Bundan sonra Benzophenone-3 güneş ürünleri içerisinde insanları güneşin zararlı etkilerinden korumak için UV filtre olarak kullanıldığı takdirde formülasyonda en fazla %6 olarak kullanılabilecek. %10 olan maksimum kullanım oranı %6’ya düşürüldü. Bu değişiklik 3 Eylül 2017’den itibaren uygulanmaya başlanacak. Ayrıca formülasyonu güneş ışınlarından korumak için ancak %0,5 oranında kullanılabilecek. Her iki durumda da ‘’Contains Benzophenone-3‘’ ibaresi etiketlerde bulunmak zorunda.

Saç ve kirpik boyaları hakkındaki düzenleme;

Saç boyaları, kirpik boyaları ve oksidasyon kremlerinin insan sağlığı açısından taşıdığı riskler nedeniyle SCCS’nin görüşleri göz önünde bulundurularak bazı değişiklikler yapıldı. Kalıcı saç boyalarının mesane kanseri riski taşımasıyla ilgili yapılan araştırmalar ve saç boyalarının genotoksisite ile karsinojenisite riski nedeniyle bu ürünlerin güvenliği açısından yeni sınırlamalar getirildi. Bir kısım saç boyalarının maksimum kullanım miktarı ve etikette yer alması gereken uyarılar değiştirildi.

25 Mart 2015 tarihli SCCS/1553/15 sayılı bilimsel komite görüşüne göre Ek III’de yer alan saç boyası bileşenlerinden Toluene-2,5-Diamine, p-Aminophenol, 2-Methylresorcinol, Tetraaminopyrimidine Sulfate, Hydroxyethyl-p-Phenylenediamine Sulfate and 2-Amino-3-Hydroxypyridine’nin profesyonel uygulanması şartıyla kirpik boyası olarak kullanılması uygun görülmüştür. Bu görüşe ve bilimsel değerlendirilmelere dayanarak, bu maddelerin kirpik renklendirmeye yönelik ürünler için kullanılmasına izin verilmiştir. Bununla birlikte, kirpiklerin renklendirilmesi için tasarlanan ürünlerin kişisel uygulanmasıyla bağlantılı herhangi bir riski önlemek için yalnızca profesyonel kullanıma izin verilmiş olup bu ürünlerin uygulanmasının olumsuz etkileri hakkında tüketicileri bilgilendirmek ve bu ürünlerde cilt hassasiyeti riskini düşürmek için etiketlerine uygun uyarılar eklenmesi zorunludur.

Tüm bu yeni konsantrasyon sınırlamalarının uygulanmaya başlayacağı tarihleri düzenleme detayında bulabilirsiniz. 3 Eylül 2017 ve 3 Mart 2018 not edilmesi gereken tarihler.

Bu değişiklikler şu an sadece Avrupa Birliği ülkeleri için geçerli. Ülkemiz mevzuatına ne zaman yansıyacağı merak konusu. Ancak tabii ki ileride oluşabilecek değişikliklere hazırlıklı olmakta fayda var. Konuyla ilgili aklınıza takılan her detay için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

İlgili Düzenlemelere Ulaşabileceğiniz Linkler:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32017R0238&from=EN

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32017R0237&from=EN

 

Kimyager Gökçe Yirmibeş
PİM Grup Proje Uzman Yardımcısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir