DuyurularGenelMevzuat

TİTCK, 2019 dördüncü çeyrekte kozmetik ürünlerin denetimine ilişkin sonuçları duyurdu

Kurumumuz Denetim Hizmetleri Başkan Yardımcılığı Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı tarafından 2019 yılı dördüncü üç aylık dönem (Ekim-Kasım-Aralık) toplamında kozmetik ürünler piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri sonucunda teknik düzenlemeye aykırı ve güvensiz ürünler tespit edilmiş olup bu ürünlere idari yaptırımlar (idari para cezası, geri çekme, imha iş ve işlemleri) uygulanmıştır.

  • Denetlenen kozmetik ürün sayısı:  662
  • Teknik düzenlemeye uygun ürün sayısı: 171
  • Teknik düzenlemeye aykırı ürün sayısı: 480
  • Güvensiz ürün sayısı: 11
  • Teknik düzenlemeye aykırılık gerekçesi ile uygulanan toplam para cezası: 435.258 TL 
  • Mevzuat çerçevesinde verilen diğer para cezası: 60.000 TL
  • Toplam para cezası: 495.258 TL

Bununla birlikte, Mahkemeler/Savcılıklar, Emniyet/kolluk kuvvetleri, diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından ulaşan ve incelemeler neticesinde sahte/kaçak/taklit olduğu belirlenen 3560 adet ürün 5324 sayılı Kozmetik Kanunu uyarınca güvensiz ürün kapsamına alınmıştır. Ayrıca Mahkemeler/Savcılıklar tarafından Kuruma ulaşan karar neticesinde; üreticisi belli olan ürünler hakkında “Sağlık Bakanlığına bildirimde bulunmaksızın kozmetik ürün (parfüm) üretmekten ibaret eyleminin 5324 sayılı Kozmetik Kanununun 4/1.a maddesine temas ettiği, bu eylemin 20.000 TL idari para cezasını gerektirdiği” gerekçesine istinaden idari para cezası (1378 adet ürün için 20.000 TL ve 2020 adet ürün için 20.000 TL olmak üzere) ve imha işlemi uygulanmıştır. Ancak üreticileri belli olmayan/ulaşılamayan sahte/kaçak/taklit ürünlere dair idari para cezası işlemi uygulanamamıştır, imha işlemi uygulanmıştır. 


2019 Yılı Dördüncü 3 Aylık Dönem Güvensiz Kozmetik Ürünler Listesi kurumun internet sitesinde açıklanmış olup, tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir