2017 Büyük Veri (Big Data) Trendleri

Verinin akılcı kullanılması, bugün şirketlerin problem çözme, engel aşma, daha iyi müşteri ilişkileri kurma, satışları artırma gibi birçok alanda fayda sağlamaktadır. Daha önce 2017 Yılı Pazarlama Trendleri başlıklı yazımızda, yeni yılda ve devamında pazarlama alanında bizim için neler büyük önem taşıyacak, başlıklar halinde bahsetmiştik. Bu başlıklardan biri de, büyük veriden faydalanmaktı.

Son yıllarda adından sık bahsedilen büyük veri (big data), kendi gibi “büyük” beklentileri de beraberinde getiriyor. İnternetin, akıllı telefonların, kredi kartının kullanımının giderek yaygınlaşmasına ek olarak, IoT (internet of things) yani nesnelerin interneti ile makinelerin de giderek akıllanmasıyla beraber, küresel bir dijitalleşme sürecinden geçmekte, bu süreç içindeyken de muazzam bir veri kaynağı haline gelmekteyiz.

Tüketicilerin verilerinin toplanması, biriktirilmesi ve bu verilerin yorumlanarak yeniden tüketiciyle iletişim kurmada kullanılması, dünyanın birçok yerinde hala tartışma konusu. Ne kadar etik olup olmadığı ayrı bir konu, ancak dünya genelinde birçok şirketin bu verileri topladığı ve kulladığı bilinen bir gerçek. Hangi ürünün ne zaman, nereden satın alındığı, kullanılan sosyal ağlar, gruplar, üye olunan kurumlar, hangi mekanlarda ne kadar zaman geçirildiği, hobiler gibi farklı birçok başlık altında ciddi bir veri akışı söz konusu. İşte bu verinin de, anlamlandırılabilir hale getirilerek pazarlama stratejisine dahil edilmesi, şirketler için her geçen gün biraz daha önem kazanıyor. Öyle ki, veri için teknoloji dünyasında “yeni altın” ya da “yeni petrol” diyenler bile mevcut.

Bugüne dek büyük veri hakkında hakkında söylenmiş en güzel ve en isabetli söz, Duke University Profesörlerinden Dan Ariely tarafından söylendi:

Big data is like tenage sex: Everyone talks about it, nobody really knows how to do it, everyone thinks everyone else is doing it, so everyone claims they are doing it…

Manzara aslında tam olarak bu. Gerçekten de şirketler, müşterileri hakkında inanılmaz veriler toplamakta ve biriktirerek havuzlarını genişletmekte. Ancak bu şirketlerin çok azı, elinde bulunan veriyi anlamlandırarak müşteri ilişkileri ve pazarlama alanında olumlu şekilde faydalanabiliyor. Zira veriden para kazanmak ya da bir iş modeli oluşturmak kolay değil. Buna plansız veri toplama girişimlerini de eklersek, günümüz şirketleri veya start-up’ları, “Önce veriyi toplayalım da, duruma göre düşünürüz. Olmadı, bu veriyle ilgilenebilecek bir şirkete satmayı deneriz.” şeklinde bir tavır sergiliyor.

Tabi genel manzara bu şekilde olunca, 2017 Büyük Veri Trendleri de, datanın müşteri ilişkilerinde nasıl daha verimli kullanılabileceği yönünde oluyor.

Büyük Veri, Sürekli Analiz Edilmeli ve Sistematik Olarak Geliştirilmeli

Verinin şirketler için faydalı şekilde kullanılabilmesi, şirketlerin yenlikçi çözümler üretmesi ve müşteri ilişkilerini iyileştirebilmesi için, toplanan bilgilerin hızlı şekilde analiz edilmesi ve belli bir sistematik çerçevesinde anlamlandırılabilir hale getirilmesi gerekir. Şirkete ve pazarlama stratejisine göre birtakım değişkenler olsa da, verinin işlenmesinde kritik öneme sahip adımlar mevcut:

1) Veri, hangi kanallardan, nasıl toplanacak, nasıl saklanacak?

2) Müşterilerin davranışları ve belirli kriterlerdeki verinin özel algoritma ve analizlerle ayrıştırılması.

3) İşletmelerin ihtiyaçlarına yönelik faydalı ve anlaşılabilir raporların çıkarılması.

Müşteri İletişiminde Verinin Rol Alması

Var olan verinin doğru kullanılması, müşteri davranışlarını analiz etmek ve müşteri ilişkilerini kuvvetlendirmek, tüketici beklentilerini anlayıp una cevap vermek ve geliri artırmak açısından büyük önem taşıyor. Müşterilerle doğru yerde, doğru zamanda ve doğru şekilde etkileşime girmek adına, kişiselleştirilmiş mesajlarla iletişim kurmak artık her zamankinden daha da önemli.

Tahmin Analizleri Yapmak (Predictive Analyisis)

Datanın ayrıştırılması, analiz edilmesi ve bir usta titizliğinde işlenmesi gerek. Akabinde de, tüketicilerin beklenti, davranış ve olaylara yaklaşımlarını tahmin etmek gerek. Diğer bir deyişle, tüketicinin geçmişte sergilediği davranışlardan, ilerde sergileyeceği davranışları tahmin edebilmekten bahsediyoruz.

Müşteri Deneyimini Doğru Kurgulamak

Çoklu kanal stratejisinin giderek önem kazanması, tüketici ile kurulan iletişimde çoklu kanal iletişiminin benimsenmesi, dijital ve geleneksel yöntemler arasındaki dengenin nasıl kurulacağı gibi bir soruyu doğuruyor. Büyük veri sayesinde, tüketicinin tercih ve alışkanlıklarına göre onun benimseyeceği kanalları kullanmak, iyi bir müşteri deneyimi yakalamak ve geliştirmek için bulunmaz nimet. Rekabet bakımından avantaj sağlamak da cabası.

Veri Güvenliği

Elbette, ciddi bir veriyi kullanmak kadar, onu siber saldırılara karşı güvende tutmak da önemli bir sorumluluk. Her geçen yıl, bir öncekine kıyasla inanılmaz boyutlarda veri oluştuğunu hesaba katarsak, bu verinin önemini bilen art niyetli kişilerin hedefi haline gelmeniz de mümkün.

Bizler her gün, her an veri üretmeye devam ettiğimiz müddetçe, verinin saklanması ve kullanılması da bu büyümeye paralel olarak değer kazanacak. Bu nedenle, 2017 ve devamı yıllarda “büyük veri” kavramına çok daha sık rastlayacağız.

kozmetikpusula

Kozmetik pusula | Kozmetik Dünyasından Haberler

Henüz Yorum Yapılmadı

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.