Kozmetik Ürün Bildirimi

Kozmetik Ürün Bildirimi, Sağlık Bakanlığı’nın 5324 sayılı Kozmetik Mevzuatı gereğince mecburi olan, piyasaya yeni çıkacak kozmetik ürünlerin bildiriminin yapılmasını kapsamaktadır. Bildirimi gerçekleştirilen tüm kozmetik ürünlerin sorumluluğu, ilgili yasalarca tanımı yapılan imalatçıya aittir.

İthal Kozmetik Ürün Bildirimi

Kozmetik ürün bildirimi

Bir kozmetik ürün üretip satışa sunacaksanız ya da bir kozmetik ürün ithal edip Türkiye pazarına arz edecekseniz, öncesinde kozmetik kapsamında değerlendirilen tüm ürünleriniz için Sağlık Bakanlığı’na Ürün Bildirimi başvurusu yapmalısınız.

Yurt dışından gelen ve satışa sunmak istediğiniz kozmetik ürünler için kozmetik ürün bildirimini, ürünler piyasaya sunulmadan önce yapmalısınız.

Yerli Kozmetik Ürün Bildirimi

Direkt olarak kozmetik ürün imalatı yapıyorsanız, yine ürünler piyasa arz edilmeden önce almalısınız. Bildirim esnasında, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndaki (TİTCK) uzmanlar, yaptıkları inceleme neticesinde ürünlere ait tanımlarda ya da etiketlerde değişiklik yapılmasını isteyebilir.

Kozmetik Ürün Bildirimi Nasıl Yapılır?

Kozmetik ürün bildirimi işlemleriniz için, mutlaka deneyimli birilerinden yardım almak gerekli. Zira, dijital ortamda yapacağınız herhangi hatalı bir girişin tüm işlerinizi aksatması kaçınılmaz olabilir. Ayrıca, yine hatalı girişlerin düzeltilmesi de zaman kaybına mal olacaktır. Bildirim işlemleri 2 başlık altında incelenir:

  1. Ürünlerinizin ÜTS (Ürün Takip Sistemi) kaydının yapılması,
  2. EBS üzerinden Ürün Takip Sistemi’nde yaptığınız işlemlerin kuruma bildirilmesi,

Ürün bildirim işlemlerinde, Ürün Takip Sistemi üzerinde en çok 5 (beş) adet ürünün yer aldığı her başvuru için EBS’nden işlem takip numarası alınması gereklidir.

Piyasaya arz etmek istediğiniz kozmetik ürünlerinizin ilgili makamlara bildirimi,  bakanlık sistem kaydı ve daha fazlası için işinizi riske atmayın;

PİM Grup, profesyonel ve deneyimli kadrosu ile tüm ihtiyaçlarınızı tek kanaldan karşılamaktadır. Detaylı bilgi için:

info@pimgrup.com

0530 238 74 22

0212 322 51 00

Kaynak: https://pimgrup.com/kozmetik-urun-takip-sistemi-uts-islemleri/

Sinem Kapar Şahindere

PİM Grup Danışmanlık

4 Yorumlar

Bir yorum Bırak

Your email address will not be published.